Միրզոյանը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վերադարձի մասին
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքների շուրջ 200 կմ2 գտնվում է ադրբեջանի վերահսկողության ներքո։
Ըստ նրա, կան միջազգային սահմաններով ճանաչված Ադրբեջանին պատկանող տարածքներ էլ, որ գտնվում են հայկական ԶՈւ վերահսկողության ներքո։ Նախարարի համոզմամբ, հարցի լուծման ձևը ռազմական գործողություններն ու ազատագրելը չէ։
«Մենք ասել ենք, որ այս տարածքներն օրինական տերերին վերադարձի գործընթացը պետք է տեղի ունենա մեկնարկած և շարունակվող սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացի շրջանակներում, այդ գործընթացի արդյունքում»,- ասել է նա։ Միրզոյանն ընդդիմադիր պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի հարցին ի պատասխան նաև նշել է. «Երբ գործընթացը կանցնեն, չի արտացոլի իրավական առումով միմյանց պատկանելիքը, խնդրեմ՝ եկեք ու ասեք, որ մենք ձեզ խաբեցինք, սահմանազատումը եղավ, ու այս ամենը չեղավ»։

Mirzoyan on the return of sovereign territory of Armenia under Azerbaijani control
Foreign Minister Ararat Mirzoyan has announced that about 200 km2 of Armenia’s sovereign territories are under Azerbaijani control.
According to him, there are also territories belonging to Azerbaijan recognized by international borders that are under the control of the Armenian Armed Forces. According to the minister, resolving the issue is not through military operations or liberation.
“We have said that the process of returning these territories to their legal owners should take place within the framework of the launched and ongoing demarcation and border demarcation process, as a result of that process,” he said. Mirzoyan also noted in response to a question from opposition MP Garnik Danielyan: “When the process is completed, it will not reflect each other’s legal ownership. Please come and say that we deceived you, the demarcation took place, and all this did not happen.”