Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության 26-րդ տարելիցն է
Այսօր լրանում է Հայաստանի նորագույն պատմության ամենածանր հանցագործություններից մեկի՝ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության 26-րդ տարելիցը։
Այդ օրը Նաիրի Հունանյանի գլխավորած հանցախումբը ժամը 17-ի սահմաններում՝ կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ներխուժեց Ազգային ժողովի դահլիճ։ Դահլիճում նրանք կրակ բացեցին՝ սպանելով ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանին և Ռուբեն Միրոյանին, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանին, Միքայել Քոթանյանին, Հենրիկ Աբրահամյանին և նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանին։ Կրակոցների հետևանքով վիրավորվեց ևս ութ մարդ։
Զինված հարձակվողները մինչև առավոտ պատանդ պահեցին խորհրդարանի պատգամավորներին և կառավարության անդամներին։ Հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 28-ին, բանակցությունների արդյունքում նրանք հանձնվեցին իրավապահ մարմիններին։
2003 թվականի դեկտեմբերին դատարանը Նաիրի Հունանյանին և նրա հանցախմբի հինգ անդամներին դատապարտեց ցմահ ազատազրկման։
Ոճրագործությունը լավ նախապատրաստված էր, մանրակրկիտ։
Թեպետ անցել է 26 տարի, հոկտեմբերի 27-ի գործը մինչ օրս համարվում է ամբողջությամբ չբացահայտված։ Զոհվածների հարազատներն ու հասարակության լայն շերտերը պնդում են, որ դեռևս չեն բացահայտվել հանցագործության պատվիրատուներն ու կազմակերպիչները։ Գործից անջատված մասով քննությունը շարունակվում է, սակայն մինչ օրս մեղադրյալներ այդ մասով չկան։

It is the 26th anniversary of the October 27th atrocity
Today marks the 26th anniversary of one of the most serious crimes in Armenia’s modern history, the October 27, 1999, terrorist attack.
On that day, a gang led by Nairi Hunanyan stormed the National Assembly hall at around 5 p.m. during a question-and-answer session with the government. They opened fire in the hall, killing the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Karen Demirchyan, Prime Minister Vazgen Sargsyan, Deputy Speakers of the National Assembly, Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, MPs Armenak Armenakyan, Mikael Kotanyan, Henrik Abrahamyan, and Minister Leonard Petrosyan. Eight more people were injured in the shooting.
The armed attackers held the MPs and members of the government hostage until morning. The next day, on October 28, they surrendered to law enforcement agencies following negotiations.
In December 2003, the court sentenced Nairi Hunanyan and five members of his gang to life imprisonment.
The crime was well-prepared, meticulously planned.
Although 26 years have passed, the October 27 case remains unsolved. Relatives of the victims and broad sections of society claim that the perpetrators and organizers of the crime have not yet been identified. The investigation into the separate part of the case is ongoing, but there are no defendants in that part to date.