Պատրաստ ենք ապահովել բեռնատարների տարանցումը Թուրքիայից Ադրբեջան. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Առաջին անգամն է, երբ մենք բուջեն քննարկում ենք Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղության պայմաններում»,-ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2026թ. պետական բյուջեի նախնական քննարկմանը՝ վերահաստատելով` օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան համաձայնագրով ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հաստատվել է խաղաղություն։
Ըստ նրա՝ արդեն 1 տարի 8 ամիս ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին փոխհրաձգության հետևանքով զինվոր չի զոհվել. «Մեր անկախության պատմության մեջ երբևէ այսպիսի 1 տարի 8 ամիս չենք ունեցել»,-նշել է նա և հայտարարել՝ այսօրվանից պատրաստ ենք ապահովել բեռնատարների տարանցումը Թուրքիայից Ադրբեջան, Ադրբեջանից Թուրքիա՝ Մարգարա-Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղով։
«Հայտարարությունը, որ Ադրբեջանը վերացնում է դեպի ՀՀ տարանցման սահմանափակումները, պատմական իրադարձություն է: Կարևոր է, որ ՀՀ-ն էլ համապատասխան քայլեր անի»,-ասել է նա։

We are ready to ensure the transit of trucks from Turkey to Azerbaijan. Prime Minister (VIDEO)
“This is the first time we are discussing the budget under conditions of established peace with Azerbaijan,” Prime Minister Nikol Pashinyan said during the preliminary discussion of the 2026 state budget, reaffirming that peace was established between Armenia and Azerbaijan under the Washington Agreement of August 8.
According to him, no soldier has been killed in a shootout on the Armenia-Azerbaijan border for 1 year and 8 months. “We have never had such a year and 8 months in the history of our independence,” he noted and announced that from today, we are ready to ensure the transit of trucks from Turkey to Azerbaijan, and from Azerbaijan to Turkey, via the Margara-Yeghegnadzor-Sisian-Goris route.
“The announcement that Azerbaijan is lifting transit restrictions to Armenia is a historic event. It is important that Armenia also takes appropriate steps,” he said.