Պատրաստ ենք ապահովել բեռնատարների տարանցումը Թուրքիայից Ադրբեջան. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Առաջին անգամն է, երբ մենք բուջեն քննարկում ենք Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղության պայմաններում»,-ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2026թ. պետական բյուջեի նախնական քննարկմանը՝ վերահաստատելով` օգոստոսի 8-ի վաշինգտոնյան համաձայնագրով ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հաստատվել է խաղաղություն։
Ըստ նրա՝ արդեն 1 տարի 8 ամիս ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին փոխհրաձգության հետևանքով զինվոր չի զոհվել. «Մեր անկախության պատմության մեջ երբևէ այսպիսի 1 տարի 8 ամիս չենք ունեցել»,-նշել է նա և հայտարարել՝ այսօրվանից պատրաստ ենք ապահովել բեռնատարների տարանցումը Թուրքիայից Ադրբեջան, Ադրբեջանից Թուրքիա՝ Մարգարա-Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղով։
«Հայտարարությունը, որ Ադրբեջանը վերացնում է դեպի ՀՀ տարանցման սահմանափակումները, պատմական իրադարձություն է: Կարևոր է, որ ՀՀ-ն էլ համապատասխան քայլեր անի»,-ասել է նա։

Армения готова обеспечить транзит грузовиков из Турции в Азербайджан — Пашинян (ВИДЕО)
«Впервые мы обсуждаем бюджет в условиях установленного мира с Азербайджаном», — заявил премьер-министр Никол Пашинян во время предварительного обсуждения государственного бюджета Армении на 2026 год, подчеркнув, что в соответствии с вашингтонским соглашением от 8 августа между Арменией и Азербайджаном установлен мир.
По его словам, уже 1 год и 8 месяцев на армяно-азербайджанской границе не было потерь среди военнослужащих:
«В истории нашей независимости такого периода ещё не было», — отметил Пашинян.
Он также заявил, что с сегодняшнего дня Армения готова обеспечить транзит грузовиков из Турции в Азербайджан и обратно по маршруту Маргара — Ехегнадзор — Сисиан — Горис.
«Заявление Азербайджана об отмене ограничений на транзит в Армению — это историческое событие. Важно, чтобы и Армения предприняла соответствующие шаги», — добавил премьер-министр.