Հայաստանի կին գիտնականները կազմում են մեր երկրի հետազոտողների գրեթե 52 տոկոսը. Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել Ֆեմինիստական դիվանագիտության 4-րդ նախարարական համաժողովի բացման արարողությանը։
«Հարգելի՛ նախարարներ, ձերդ գերազանցություններ, տիկնայք և պարոնայք,
Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել այստեղ՝ Փարիզում, մի քաղաքում, որի էությունը խորհրդանշում է ազատությունն ու հավասարությունը՝ քննարկելու այս շատ կարևոր օրակարգը, թեման:
Ես այստեղ եմ արտահայտելու իմ ամուր համերաշխությունն այս օրակարգի և ձեզանից անհատապես յուրաքանչյուրի հետ, իմ համերաշխությունը  որպես նախարար, որպես մարդ, իմ համերաշխությունը որպես տղամարդ։
Այսպիսով, կցանկանայի իմ երախտագիտությունը հայտնել նախարար Ժան-Նոել Բարոյին՝ ֆեմինիստական արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ այս կարևոր համաժողովը կազմակերպելու համար, ինչպես նաև Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ կանանց իրավունքների առաջմղման, ներառականության և խաղաղության վրա հիմնված դիվանագիտության խթանման գործում առաջնորդության համար։
Մինչ լրանում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1325 բանաձևի 25-ամյակը մենք բախվում ենք բարդ պարադոքսի։ Առկա է ամուր միջազգային շրջանակ, որը ճանաչում է ինչպես հակամարտությունների անհամաչափ ազդեցությունը կանանց վրա, այնպես էլ նրանց անփոխարինելի դերը խաղաղության հաստատման գործում։ Այնուամենայնիվ, սկզբունքի և պրակտիկայի միջև  անջրպետը դեռևս մեծ է, և, ցավոք, օրեցօր մեծանում է։
Ամբողջ աշխարհում՝ Ուկրաինայից և Մերձավոր Արևելքից մինչև Աֆրիկա և անդին, մենք ականատես ենք լինում այս ձախողման պատճառով առաջացած ծանր մարդկային կորուստների։ Կանայք շարունակում են զգալ հակամարտությունների հետևանքները՝ կրելով կորստի և անվտանգության պակասի ծանր բեռը։
Հայաստանի համար մեր հավաքի խորագիրը՝ «Եկել է խաղաղության ժամանակը», խորը իմաստ ունի։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել՝ վերջ դնելով երկարատև հակամարտությանը, որը լի էր արյունահեղությամբ, բռնությամբ, մարդկային կորուստներով, տեղահանությամբ և շատ խորը տրավմաներով։ Երկու երկրներն այժմ աշխատում են ինստիտուցիոնալացնել խաղաղությունը և կարգավորել հարաբերություններն՝ անցնելով հաշտեցման դժվարին ճանապարհով։
Այսպիսով, ես գալիս եմ մի տարածաշրջանից, որտեղ մայրերը, կանայք, քույրերը և դուստրերը տառապել են, զգացել են հակամարտության ծանր հետևանքներն, իրենց սիրելիների կորստի ցավը։ Եվ այսօր շատ պարտավորեցնող և էմոցիոնալ է խոսել մեր հասարակությունում տարածաշրջանային հաշտեցման գաղափարի խթանման գործում նրանց նշանակալի դերի մասին։ Էմոցիոնալ, քանզի մեզնից յուրաքանչյուրը գիտակցում է, թե ինչպիսի դժվարությունների միջով են նրանք անցել։ Պարտավորեցնող, քանզի այսօր առկա խաղաղության օրակարգի միջոցով մենք ձգտում ենք հասցեագրել և ապագայում կանխել նման դժվարությունները, նման կորուստները։
Համոզված եմ, որ Հայաստանում ինձ այս պահին լսող կանայք, կիսում են այն համոզմունքը, որ խաղաղությունն է բանալին՝ ապագա սերունդների համար այդ կորուստները կանխելու միակ բանալին։ Վստահ եմ նաև, որ այդ կանայք, լինի դա գիտակցաբար, թե բնազդաբար, զգում են իրենց առանձնահատուկ դերը խաղաղության առաջմղման դժվարին առաքելությունում՝ այն ժամանակահատվածում, երբ վերքերը դեռևս շատ թարմ և ցավոտ են։ Պետությունն ամուր կանգնած է նրանց կողքին։
Նույնիսկ լուրջ դժվարությունների պայմաններում մարտահրավերները ոչ միայն չեն թուլացրել, այլ ընդհակառակը՝ ավելի են ամրապնդել մեր վճռականությունն՝ առաջ մղելու գենդերային հավասարությունն ու կանանց դերի ամրապնդումը՝ որպես մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության զարգացման հիմնարար միջոցներից մեկն ու կայուն զարգացման ու սոցիալական առաջընթացի հիմք։ Գենդերային բռնության և խտրականության դեմ պայքարից մինչև կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների և ճարտարագիտության ոլորտներում կանանց ու աղջիկների հնարավորությունների ընդլայնում. մեր ջանքերն ընդգրկում են հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտները։ Եթե նախկինում  տեխնոլոգիական ոլորտում գերակշտում էին տղամարդիկ, ապա այժմ մեր երկրում այդ ոլորտում աշխատողների շուրջ 30 տոկոսը կանայք են, ինչը գերազանցում է համաշխարհային 20 տոկոսի միջին ցուցանիշը։ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի կին գիտնականները կազմում են մեր երկրի հետազոտողների գրեթե 52 տոկոսը՝ զգալիորեն գերազանցելով համաշխարհային միջինը՝ 30 տոկոսը։
Այսօր կանայք արդեն զբաղեցնում են մեր Ազգային ժողովի մանդատների 36 տոկոսը։ Առանցքային հաստատությունները, որոնք ավանդաբար ղեկավարվել են տղամարդկանց կողմից՝ ներառյալ Արդարադատության և Ներքին գործերի նախարարությունները, ինչպես նաև Գլխավոր դատախազությունը և վերջերս ստեղծված Արտաքին հետախուզական ծառայությունը, այժմ ղեկավարվում են կանանց կողմից։
Հայաստանը հանձնառու է առաջ մղելու կանանց առաջնորդությունը և հավասար մասնակցությունը դիվանագիտական ծառայությունում։ Հայաստանի դիվանագիտական ծառայությունում կանանց մասնաբաժինը կազմում է 44,4 տոկոս, և այս թիվն աճում է՝ շարունակելով 1900-ականների սկզբի հայ դիվանագետ Դիանա Աբգարի ժառանգությունը, ով ժամանակակից դիվանագիտության առաջին կին ներկայացուցիչներից մեկն էր և Հայաստանի՝ կանանց առաջնորդության հանդեպ ունեցած անսասան հավատի հպարտ խորհրդանիշը։ Սակայն այս առաջընթացը զուտ վիճակագրական չէ։ Արժանիքների վրա հիմնված այս մոտեցումը ներկայացնում է խորքային մշակութային փոփոխություն՝ ուղղված ավելի արդար, և, հետևաբար, ավելի կայուն ու արդյունավետ պետության ձևավորմանը։
Ներպետական մակարդակով իրականացվող այս վերափոխումները ձևավորում են նաև մեր միջազգային ներգրավվածությունը։ Դրա դրսևորումներից է այն, որ.
- 2022 թ. Հայաստանը համահեղինակել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբելայի բանաձևը, որով հռչակվել է «Դիվանագիտության ոլորտում կանանց միջազգային օր»,
- Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցում է ՄԱԿ-Կանայք կառույցի «Հավասարության սերունդ» առաջատար նախաձեռնությանը,
- Հայաստանը միացել է «Տեխնոլոգիաներ և նորարարություն՝ հանուն գենդերային հավասարության» գործողությունների կոալիցիային:
Իհարկե, այս մոտեցման ամենանշանակալի և, իրապես, շոշափելի դրսևորումներից մեկն է Հայաստանի կողմից վերջերս ընդունված՝ «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» գործողությունների երրորդ ազգային ծրագիրը, որը կրում է «Ներդրումներ խաղաղության համար համաշխարհային ջանքերում» խորագիրը։ Այն խորապես հիմնված է այն համոզման վրա, որ խաղաղությունը պարզապես վերացական ձգտում չէ, այլ ապրած փորձառություն՝ հատկապես սահմանամերձ համայնքներում, փախստականների ինտեգրման գործընթացում, ինչպես նաև կանանց ձայների և առաջնորդության մեջ։
Անվիճելի է, որ շատ բան արդեն իսկ ձեռք է բերվել, սակայն դեռ շատ աշխատանք կա անելու, քանի որ առաջընթացի ուղին երբեք ավարտուն չէ։ Մենք շարունակելու ենք հավատարիմ մնալ այս գործընթացին՝ անսասան համոզմամբ, որ իրական առաջընթացը հնարավոր է միայն այն ժամանակ, երբ հավասարության և ժողովրդավարության սկզբունքները լիարժեքորեն իրագործվեն և վերածվեն խաղաղության ու կայուն զարգացման տևական հիմքերի։

Women scientists in Armenia make up almost 52 percent of our country's researchers. Mirzoyan
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered a speech at the opening ceremony of the 4th Ministerial Conference on Feminist Diplomacy.
"Dear Ministers, Your Excellencies, Ladies and Gentlemen,
It is a great honor for me to be here in Paris, a city whose essence symbolizes freedom and equality, to discuss this critical agenda.
I am here to express my strong solidarity with this agenda and with each of you individually —my solidarity as a Minister, as a human being, as a man.
So, I would like to express my gratitude to Minister Jean-Noël Barrot for organizing this important conference on feminist foreign policy, as well as to the French government for its leadership in promoting women's rights, inclusiveness, and peace-based diplomacy.
As we mark the 25th anniversary of UN Security Council Resolution 1325, we face a complex paradox. There is a strong international framework that recognizes both the disproportionate impact of conflict on women and their indispensable role in peacebuilding. However, the gap between principle and practice remains large and, unfortunately, is widening.
Across the world—from Ukraine and the Middle East to Africa and beyond—we are witnessing the devastating human toll of this failure. Women continue to feel the consequences of conflict, bearing the brunt of loss and insecurity.
For Armenia, the theme of our gathering —"The Time for Peace Has Come" — has profound meaning. Peace has been established between Armenia and Azerbaijan, ending a protracted conflict that was marked by bloodshed, violence, loss of life, displacement, and profound trauma. Both countries are now working to institutionalize peace and normalize relations, going through the difficult path of reconciliation.
So, I come from a region where mothers, wives, sisters, and daughters have suffered, felt the heavy consequences of conflict, and the pain of losing their loved ones. And today, it is very compelling and emotional to speak about their significant role in promoting the idea of ​​regional reconciliation in our society. Emotionally, because each of us is aware of the difficulties they have gone through. Compelling, because through the peace agenda that exists today, we seek to address and prevent such problems, such as losses, in the future.
I am sure that the women listening to me at this moment in Armenia share the conviction that peace is the key —the only key — to preventing these losses for future generations. I am also sure that these women, whether consciously or instinctively, feel their special role in the difficult mission of promoting peace, at a time when the wounds are still very fresh and painful. The state stands firmly by its side.
Even in the face of severe difficulties, the challenges have not weakened; on the contrary, they have strengthened our determination to advance gender equality and women's empowerment as a fundamental means of promoting human rights and democracy, and as a basis for sustainable development and social progress. From combating gender-based violence and discrimination to expanding the opportunities of women and girls in education, science, technology, and engineering, our efforts cover all spheres of public life. If previously men predominated in the technological sector, now about 30 percent of those working in this field in our country are women, which exceeds the global average of 20 percent. Overall, female scientists in Armenia make up almost 52 percent of our country's researchers, significantly exceeding the global average of 30 percent.
Today, women already hold 36 percent of the seats in our National Assembly. Key institutions that have traditionally been headed by men, including the Ministries of Justice and Interior, as well as the Prosecutor General's Office and the recently established Foreign Intelligence Service, are now headed by women.
Armenia is committed to promoting women's leadership and equal participation in the diplomatic service. The share of women in Armenia's diplomatic service is 44.4 percent, and this number is growing, continuing the legacy of Diana Abgar, an Armenian diplomat from the early 1900s who was one of the first female representatives of modern diplomacy and a proud symbol of Armenia's unwavering belief in female leadership. But this progress is not just statistical. This merit-based approach represents a profound cultural shift aimed at building a more just, and therefore more stable and effective, state.
These domestic transformations are also shaping our international engagement. One of the manifestations of this is that:
- In 2022, Armenia co-authored the UN General Assembly resolution proclaiming the “International Day of Women in Diplomacy”,
- Armenia actively participates in the UN Women flagship initiative “Generation Equality”,
- Armenia has joined the “Technology and Innovation for Gender Equality” coalition of actions.
Of course, one of the most significant and, indeed, tangible manifestations of this approach is the recently adopted Third National Action Plan on “Women, Peace and Security” by Armenia, entitled “Investing in Global Efforts for Peace”. It is deeply rooted in the conviction that peace is not just an abstract aspiration, but a lived experience, especially in border communities, in the integration of refugees, and in the voices and leadership of women.
It is undeniable that much has already been achieved, but there is still much work to be done, as the path of progress is never complete. We will continue to commit to this process, with the unwavering conviction that real progress is possible only when the principles of equality and democracy are fully implemented and become the lasting foundations of peace and sustainable development.