Պատրաստ ենք ապահովել բեռնատարների տարանցումը Թուրքիայից Ադրբեջան. վարչապետ
Մենք ոչ միայն քաղաքական, այլև տեխնիկական առումով պատրաստ ենք հենց այսօրվանից, առանց չափազանցության, ՀՀ-ով ապահովել բեռնատար ավտոմեքենաների տարանցումը Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան և հակառակը։ Այս մասին Վրաստանում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հայաստանի տարածքով թե՛ ճանապարհները, թե՛ սահմանային ենթակառուցվածքները պատրաստ են սրա համար»,- ասել է վարչապետը։
Ըստ վարչապետի՝ խոսքը Մարգարա-Եղեգնաձոր-Գորիս-Սիսիան երթուղու մասին է։
«Քաղաքական առումով մենք պատրաստ ենք նույն կերպ ապահովել Նախիջևանից դեպի Ադրբեջանի հիմնական մաս և հակառակ ուղղությամբ տարանցումը Հայաստանի տարածքով, բայց տեխնիկապես դեռ պատրաստ չենք ենթակառուցվածքների պատճառով։ Քաղաքական առումով պատրաստ ենք նաև երկաթուղային անցում ապահովել Թուրքիայի և Նախիջևանի միջև, ինչպես նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հիմնական մասի միջև, բայց այդ հատվածներում երկաթուղին նորոգման կամ վերակառուցման կարիք ունի»,- ասել է վարչապետը։

We are ready to ensure the transit of trucks from Turkey to Azerbaijan. Prime Minister
We are not only politically but also technically ready to ensure the transit of trucks from Turkey to Azerbaijan and vice versa through Armenia from today, without exaggeration. Prime Minister Nikol Pashinyan announced this in Georgia.
“Both the roads and border infrastructures through the territory of Armenia are ready for this,” the Prime Minister said.
According to the Prime Minister, we are talking about the Margara-Yeghegnadzor-Goris-Sisian route.
“Politically, we are ready to ensure the transit from Nakhichevan to the main part of Azerbaijan and vice versa through the territory of Armenia in the same way, but technically, we are not yet ready due to the infrastructure. Politically, we are also ready to ensure the railway passage between Turkey and Nakhichevan, as well as between Turkey and the main part of Azerbaijan. Still, the railway in these sections needs repair or reconstruction,” the Prime Minister said.
The Prime Minister expressed confidence that these technical issues will be resolved within 2-3 years.