Հայաստանը ողջունում է բեռների տարանցման սահմանափակումները վերացնելու՝ Ալիևի հայտարարությունը
Վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը, որ Բաքուն վերացրել է Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները։
«Հայաստանի Հանրապետությունը ողջունում է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի հայտարարությունը՝ դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումների վերացման մասին։
Այս քայլը կարևոր նշանակություն ունի տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման, փոխվստահության ամրապնդման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործում՝ Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համահունչ»,- հայտնել է Բաղդասարյանը։
Հիշեցնենք՝ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վերացրել է Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները, որոնք գործել են հակամարտության սկզբից ի վեր, և առաջին նման տարանցիկ բեռը ղազախական հացահատիկի խմբաքանակն է եղել դեպի Հայաստան։

Armenia welcomes Aliyev's announcement to lift restrictions on cargo transit
The Prime Minister’s Spokesperson, Nazeli Baghdasaryan, responded to the Azerbaijani President’s statement that Baku has lifted restrictions on cargo transit to Armenia.
“The Republic of Armenia welcomes the statement of the President of the Republic of Azerbaijan on lifting restrictions on cargo transit to Armenia.
This step is of great importance in opening regional communications, strengthening mutual trust, and institutionalizing the peace established between Armenia and Azerbaijan, in line with the agreements reached in Washington,” Baghdasaryan said.
Notably, Aliyev announced that Azerbaijan had lifted all restrictions on cargo transit to Armenia, which had been in effect since the beginning of the conflict. The first such transit cargo was a batch of Kazakh grain.