ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 151-րդ վեհաժողովի ընդհանուր քննարկումներում։
«Պատիվ է ՀՀ Ազգային ժողովի անունից ելույթ ունենալ Միջխորհրդարանական միության 151-րդ վեհաժողովում: Հայ ժողովրդի համար այս ընդհանուր քննարկման թեմայի կարևորությունը դժվար է գերագնահատել:
Հայաստանը ծանոթ է մարդասիրական ճգնաժամերին` ունենալով 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի տխուր հիշողությունը, որը խլեց տասնյակ հազարավոր կյանքեր և հարյուր հազարավոր մարդկանց թողեց անօթևան: 113 երկրից հսկայական ծավալի հումանիտար օգնություն ուղարկվեց, ինչը վկայում է, որ միջազգային համերաշխությունն ու հումանիտար գործակցությունը կարող են գերազանցել սահմաններն ու քաղաքական տարաձայնությունները:
Մեր սահմաններից դուրս հայ խաղաղապահները մասնակցել են Կոսովոյում, Աֆղանստանում և Լիբանանում իրականացված առաքելություններին՝ աշխատելով պաշտպանել քաղաքացիական բնակչությանը և նպաստել կայունությանը: Մենք կշարունակենք ամրապնդել մեր մարդասիրական կարողությունները և ընդլայնել պաշտպանությունն այնտեղ, որտեղ անհրաժեշտ է:
2023 թվականի սեպտեմբերին ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում ավելի քան 100,000 հայ տեղահանվեց Ղարաբաղից՝ գալով Հայաստան: Երեք միլիոն բնակչություն ունեցող պետության համար սա կարողությունների և դիմակայունության լրջագույն փորձություն էր:
Կացարան, առողջապահական, կրթական ծառայություններ և աշխատանք տրամադրելով՝ Հայաստանի կառավարությունն արձագանքեց տեղի ունեցածին կարեկցանքով և վճռականությամբ: Այս փորձառությունը ցույց տվեց, որ նույնիսկ փոքր երկրները, առաջնորդվելով սկզբունքներով, կարող են իրականացնել մարդասիրության այն տեսլականը, որը ներշնչված է մեր վեհագույն իդեալներով:
Մարդասիրական աշխատանքն անբաժան է խաղաղության մեր ձգտումներից: 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդները ստորագրեցին համատեղ հռչակագիր, որը կարևոր քայլ էր տասնամյակներ տևած հակամարտության և տառապանքների դադարեցման հարցում:
Նույն օրը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի տեքստը:
Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման արդյունքում Հայաստանը կաշխատի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ ապահովելով «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու» (Trump Route for International Peace and Prosperity-TRIPP) նախաձեռնության իրականացումը: TRIPP ենթակառուցվածքային նախագիծը բխում է Հայաստանի տեսլականից՝ իր հռչակած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի միջոցով ապահովելու անխափան տարածաշրջանային հաղորդակցությունը՝ նախատեսելով երկաթուղու զարգացում, ինչպես նաև մայրուղիների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի և կապի մալուխների կառուցման հեռանկար Հայաստանի, Ադրբեջանի և հարակից երկրների միջև:
Այնուամենայնիվ, պետք է նշեմ, որ Ադրբեջանում պահվող անձանց հարցը դեռևս լուրջ մարդասիրական խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի: Մենք ձգտում ենք գերեվարված անձանց հնարավորինս շուտ ազատ արձակմանը և վերամիավորմանն իրենց ընտանիքների հետ: Մեկ այլ կարևոր հումանիտար առաջնահերթություն է բազմաթիվ անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը:
Մենք գիտենք, որ Հայաստանը միայնակ չէ ավելի մարդասիրական աշխարհ կառուցելու պայքարում: Ուկրաինայից մինչև Գազա, Սուդանից մինչև Հայիթի մեր աչքերի առջև տեղի են ունենում մարդասիրական ճգնաժամեր: Քաղաքացիական անձինք՝ կանայք, երեխաներ, տարեցներ, շարունակում են կրել տառապանքի բեռը:
Այս ողբերգությունները մեզ համար անհապաղ հիշեցում են այն մասին, որ մեր պարտականությունը մարդկային արժանապատվության պաշտպանությունն է: Մենք հավատում ենք, որ մարդու իրավունքները համընդհանուր են, և, որպես այդպիսին, դրանց պաշտպանությունը երբեք չպետք է ընտրողական լինի:
Գործընկերնե՛ր, դասերը հստակ են. երկխոսությունն ու խաղաղությունը պետք է փոխարինեն անհամաձայնությանը և պատերազմին: Կարեկցանքը, այլ ոչ թե անգործությունը պետք է ուղղորդի մեր գործողությունները: Այս սկզբունքների պահպանումը մեր համատեղ պատասխանատվությունն է»:

Armenia is not alone in the struggle to build a humane world. Alen Simonyan
The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, delivered a speech at the general debates of the 151st Assembly of the Inter-Parliamentary Union.
It is an honor to address the National Assembly of the Republic of Armenia at the 151st Assembly of the Inter-Parliamentary Union. The Armenian people attach great importance to the theme of this general debate: the urgent need for humanitarian action and solidarity.
Armenia has experienced humanitarian crises, such as the 1988 Spitak earthquake. The global response showed that international solidarity can transcend borders and differences.
Outside our borders, Armenian peacekeepers have participated in missions in Kosovo, Afghanistan and Lebanon, working to protect civilians and contribute to stability. We will continue to strengthen our humanitarian capabilities and expand protection where necessary.
In September 2023, over 100,000 Armenians from Karabakh were displaced to Armenia, posing a severe test for our three-million population.
The Armenian government responded with decisive compassion, providing shelter, health care, education, and employment. This demonstrates that guided by principles, even smaller nations can advance humanity’s highest ideals through action.
Humanitarian work is inseparable from our aspirations for peace. On August 8, 2025, in Washington, the leaders of Armenia and Azerbaijan, with the participation of the US President, signed a joint declaration, which was an important step in ending decades of conflict and suffering.
On the same day, the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan initialed the text of the Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations.
As a result of the meeting in Washington, Armenia will work with the United States and mutually agreed upon third parties to ensure the implementation of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) initiative. The TRIPP initiative is a regional infrastructure project aimed at fostering cooperation, connectivity, and economic development among involved countries. It stems from Armenia’s vision to ensure seamless regional connectivity through its proclaimed “Crossroads of Peace” program, which envisages the development of a railway, as well as the prospect of constructing highways, pipelines, power lines, and communication cables between Armenia, Azerbaijan, and neighboring countries.
However, I must note that the issue of those detained in Azerbaijan remains a serious humanitarian issue that must be resolved. We seek the earliest possible release of those held captive and their reunification with their families. Another important humanitarian priority is to clarify the fate of the many missing persons.
We know that Armenia is not alone in the struggle to build a more humane world. From Ukraine to Gaza, from Sudan to Haiti, humanitarian crises are unfolding before our eyes. Civilians—women, children, and the elderly—continue to bear the brunt of suffering.
These tragedies compel us to protect human dignity. Human rights are universal, and their protection must always be upheld, without selectivity.
Partners, today’s lessons are clear: dialogue and peace must replace conflict. Compassion must guide us. Upholding these values is our shared duty and the heart of our message.