Հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Եվրոպական միության կողմից կազմակերպված «Միջտարածաշրջանային անվտանգություն և փոխկապակցվածություն» թեմայով նախարարական հանդիպմանը։
Նախարարական հանդիպման շրջանակներում կայացած՝ Սևծովյան տարածաշրջանում անվտանգություն, կայունություն և դիմակայունություն թեմայով քննարկմանը նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով։
«Սևծովյան տարածաշրջանը մշտապես եղել է քաղաքակրթությունների, առևտրի և աշխարհաքաղաքական հետաքրքրությունների խաչմերուկ։ Այն կարևոր կապող օղակ է Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև, որտեղ ընդլայնված փոխգործակցությունը կարող է նպաստել փոխկապակցվածությանն ու կայուն զարգացմանը, ինչպես նաև փոխշահավետ գործընկերությունների ձևավորմանն՝ էապես փոխակերպելով տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական և տնտեսական լանդշաֆտը։ Սրանք ոչ թե պարզապես խոսքեր են կամ հավակնոտ տեսլական, այլ այսօրվա հրամայականը։
Այս համատեքստում, մենք, իհարկե, գիտակցում ենք, որ այս տեսլականի իրագործումը հնարավոր է միայն խաղաղության և կայունության պայմաններում։ Այն ժամանակ, երբ Սևծովյան տարածաշրջանը բախվում է լուրջ մարտահրավերների՝ հատկապես Ուկրաինայում ընթացող պատերազմի հետևանքով, որը հանգեցրել է նաև ծանր մարդկային տառապանքների, Հարավային Կովկասը վերջին շրջանում անցում է կատարել դեպի տևական խաղաղության։ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցավ պատմական իրադարձություն. Հայաստանի, Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարները ստորագրեցին արդեն լայնորեն հայտնի դարձած համատեղ Հռչակագիրը, իսկ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը նախաստորագրվեց իմ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի կողմից:
Այսպիսով, խաղաղությունը հաստատված է, և երեք առաջնորդներն արտահայտել են այն ամրապնդելու ամուր հանձնառություն։ Սա ամուր հիմք է ստեղծում թշնամության էջը փակելու և փոխադարձ հարգանքի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության վրա հիմնված բարիդրացիական հարաբերությունների նոր դարաշրջան բացելու համար՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան։
Հետագա ճանապարհը գործընթաց է, որը պահանջում է համբերություն, հոգատարություն, գործնական հարցերի հասցեագրում և փոխադարձ վստահության ամրապնդում։ Հայաստանը բարեխղճորեն ներգրավված է հակադրությունը կառուցողական ներգրավվածության և համագործակցության վերածելու գործում։
Պատմությունը մեզ կարևոր դասեր է տալիս: Եվրոպական միությունը ծնվել է պատերազմի մոխրից՝ կառուցված այն տեսլականի վրա, որ ընդհանուր տնտեսական շահերը՝ նախ ածխի և պողպատի ոլորտներում, կարող են դարձնել ապագա հակամարտությունը իռացիոնալ։
Գտնվելով խաչմերուկում՝ Հայաստանը կարող է վճռորոշ դեր խաղալ Եվրոպան, Հարավային Կովկասը և Կենտրոնական Ասիան կապող շղթայում: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, որի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել օգոստոսի 8-ին, կնպաստի փոխշահավետ տրանսպորտային կապերի զարգացմանը՝ ներառյալ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը և դրա անբաժանելի մասը՝ TRIPP ուղին («Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման») Հայաստանում, որոնք բոլորը գործելու են պետությունների լիակատար ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության ներքո:
Ամրապնդելով այս շղթան՝ մենք կարող ենք ամրապնդել փոխադարձ վստահությունը, փոխկախվածությունը և կայուն աճը: Ինչպես որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ձևակերպեց ԵՄ-Կենտրոնական Ասիա գագաթաժողովում. «Հայաստանի սահմանների բացումը Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ լինելու է խաղի կանոնները փոխող իրադարձություն»:
Սա է նաև պատճառը, որ մենք ողջունում ենք Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի վերաբերյալ ԵՄ Համակարգող հարթակի ստեղծումը, և Հայաստանը պատրաստ է լինել ակտիվ և կառուցողական գործընկեր դրա հաջողության ապահովման գործում՝ այդ թվում ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» նախաձեռնության շրջանակում մեր «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի և TRIPP ուղու ներառման միջոցով ։
Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության այս նոր շրջանն առավել ամրապնդվում է Հայաստանի՝ երկրի դիմակայունությունն առավել ամրապնդելու հանձնառությամբ, և Եվրոպական միության հետ մեր գործընկերությունը կենտրոնական դեր ունի այս ջանքերում։ Հայաստան-ԵՄ երկկողմ օրակարգում մենք ավելացրել ենք անվտանգության նշանակալի բաղադրիչ մեր հարաբերությունները քաղաքական և տնտեսական համագործակցության շրջանակներից ընդլայնելով ռազմավարական գործընկերության հարթություն։
Բարձր մակարդակի քաղաքական և անվտանգային երկխոսությունը, անվտանգային և պաշտպանական պարբերական խորհրդակցությունները, ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում, համաձայնագիրը, որը սահմանում է ԵՄ ընդհանուր անվտանգային և պաշտպանական քաղաքականության առաքելություններին Հայաստանի մասնակցության շրջանակը, ինչպես նաև աջակցությունը Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի, «Դիմակայունություն և աճ» ծրագրի միջոցով, Ռազմավարական գործընկերության օրակարգը. բոլորը միասին նպաստում են Հայաստանի դիմակայունության շարունակական ամրապնդմանը։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես շատ ժողովրդավարություններ, այսօր Հայաստանը բախվում է հիբրիդային սպառնալիքների աճին, հատկապես օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաների և միջամտությունների:
Սրանք առանձին գործողություններ չեն, դրանք թիրախավորված, համակարգված, թշնամական արշավներ են, որոնք միտված են կոնկրետ նպատակների իրականացմանը՝ ներառյալ ինքնիշխանության և ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ վստահության թուլացումը, համագործակցության և համախոհ գործընկերությունների ձգտումների խաթարումը։
Դրա դեմ պայքարը պահանջում է ամուր, վստահության վրա հիմնված համագործակցություն այն պետությունների միջև, որոնք կիսում են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների և նորմերի, ինչպես նաև ժողովրդավարական կենսակերպի նկատմամբ հավատարմությունը։
Հարգելի՛ գործընկերներ, այս ջանքերում դուք կարող եք հույս դնել Հայաստանի հետ համագործակցության վրա՝ որպես վստահելի գործընկեր։ Շնորհակալություն»։
Միջտարածաշրջանային անվտանգություն և փոխկապակցվածություն» թեմայով նախարարական հանդիպման շրջանակներում նախարար Միրզոյանը նաև շփումներ է ունեցել Լյուքսեմբուրգի, Սլովենիայի, Լատվիայի, Թուրքիայի, Դանիայի ԱԳ նախարարների, ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատարի և այլ գործընկերների հետ:

On October 20, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan attended the EU ministerial meeting on “Interregional Security and Connectivity,” emphasizing Armenia's pursuit of regional peace and cooperation.
Minister Mirzoyan delivered a speech at the discussion on security, stability and resilience in the Black Sea region held within the framework of the ministerial meeting.
The Black Sea region has always been a crossroads of civilizations, trade, and geopolitical interests. It is an important link between Europe, the South Caucasus, and Central Asia. Enhanced cooperation here can contribute to connectivity and sustainable development. It can also lead to the formation of mutually beneficial partnerships and significantly transform the region's geopolitical and economic landscape. These are not just words or an ambitious vision, but today’s imperative.
In this context, we know that realizing this vision is possible only with peace and stability. Currently, the Black Sea region faces serious challenges, especially due to the ongoing war in Ukraine. This conflict has caused great human suffering. Meanwhile, the South Caucasus has recently moved toward lasting peace. On August 8, 2025, a historic event took place in Washington: the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the United States signed the well-known Joint Declaration. The Agreement “On the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan” was also initialed by me and the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan.
Thus, peace has been established, and the three leaders have shown strong commitment to strengthening it. This creates a solid foundation to turn the page on hostility. It opens a new era of good-neighborly relations based on mutual respect, sovereignty, territorial integrity, and inviolability of borders. All of this aligns with the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration.
The way forward requires patience, care, and addressing practical issues. It also depends on strengthening mutual trust. Armenia is committed to transforming opposition into constructive engagement and cooperation.
History teaches us important lessons. The European Union was born from the ashes of war. It was built on the idea that shared economic interests, first in coal and steel, could make future conflict irrational.
Armenia, situated at a crossroads, can play a crucial role in connecting Europe, the South Caucasus, and Central Asia. The unblocking of transport links between Armenia and Azerbaijan, agreed on August 8, will promote new, mutually beneficial transport routes. These include Armenia’s “Crossroads of Peace” project and its component, the TRIPP (Trump Path for International Peace and Prosperity) route in Armenia. All these projects will operate under the full sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the states involved.
By strengthening this chain, we can build mutual trust, interdependence, and sustainable growth. As European Commission President Ursula von der Leyen said at the EU-Central Asia Summit: “The opening of Armenia’s borders with Azerbaijan and Turkey will be a game-changer.”
This is why we welcome the establishment of the EU Coordination Platform on the Trans-Caspian Transport Corridor. Armenia stands ready to be an active and constructive partner in its success. We will support it through our “Crossroads of Peace” project and the TRIPP pathway within the EU’s Global Gateways initiative.
This new era of security and stability in the South Caucasus is further strengthened by Armenia’s commitment to building resilience. Our partnership with the European Union plays a central role. We have added a major security component to the Armenia-EU bilateral agenda. Our relations have expanded from political and economic cooperation to a strategic partnership.
The High-Level Political and Security Dialogue and regular security and defence consultations all help strengthen Armenia’s resilience. The EU Monitoring Mission in Armenia, the agreement for Armenia’s participation in EU Common Security and Defence Policy missions, and support through the European Peace Facility also make a difference. Programmes like Resilience and Growth and the Strategic Partnership Agenda contribute to ongoing growth.
Nevertheless, Armenia faces rising hybrid threats, including foreign information manipulation and interference. Addressing these challenges is vital to achieving long-term security and regional stability—our central goal.
These are not isolated actions, they are targeted, coordinated, hostile campaigns aimed at achieving specific goals, including undermining trust in sovereignty and democratic institutions, undermining the aspirations for cooperation and like-minded partnerships.
The fight against this requires strong, trust-based cooperation between states that share a commitment to the fundamental principles and norms of international law, as well as to a democratic way of life.
Dear colleagues, in these efforts you can count on cooperation with Armenia as a reliable partner. Thank you.”
Within the framework of the ministerial meeting on “Interregional Security and Interconnectivity”, Minister Mirzoyan also had contacts with the Foreign Ministers of Luxembourg, Slovenia, Latvia, Turkey, Denmark, the EU Commissioner for Enlargement and other partners.