Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սուրբ Աթոռ (Վատիկան) կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հռոմի Սուրբ Նիկողայոս Հայ Կաթողիկե եկեղեցուն կից Լևոնյան վարժարանում հանդիպել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տեր Տեր Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ (21-րդ) Մինասյանի և վարժարանի սաների հետ։
Հանդիպման ընթացքում հարցուպատասխանի ձևաչափով քննարկվել են Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության հարցեր, առկա հիմնախնդիրները, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործընթացը, տարածաշրջանային զարգացումները, ինչպես նաև առկա մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված քայլերը։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև քրիստոնեական արժեքների տարածման և պահպանության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաև այլ հոգևոր և հասարակական թեմաների շուրջ։
Հանդիպման ավարտին Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տ.Տ. Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ (21-րդ) Մինասյանը վարչապետ Փաշինյանին է նվիրել Սուրբ Իգնատիոս Մալոյանի շուրջառից մասունք՝ եկեղեցական զգեստ, որը օգտագործվում է Պատարագի ժամանակ և պահվում է Զմմառի (Լիբանան) վանքի թանգարանում։ Կաթողիկոս-Պատրիարքը վարչապետին է հանձնել նաև հուշամեդալ՝ պատրաստված ի հիշատակ հոկտեմբերի 19-ին Վատիկանում տեղի ունեցած սրբադասման արարողության։

Pashinyan met with the Catholicos-Patriarch of the Armenian Catholicosate of Cilicia and students of the Levonian College
During his working visit to the Holy See (Vatican), Prime Minister Nikol Pashinyan met with the Armenian Catholicos-Patriarch of the House of Cilicia, His Holiness and Beatitude Father Raphael Petros II (21st) Minasyan, and the students of the college, at the Levonian College attached to the St. Nicholas Armenian Catholicos Church in Rome.
During the meeting, issues of Armenia’s domestic and foreign policy, current affairs, the peace process between Armenia and Azerbaijan, regional developments, and steps to overcome existing challenges were discussed in a question-and-answer format. The parties also exchanged views on the work being carried out to spread and preserve Christian values, as well as other spiritual and social topics.
At the end of the meeting, His Holiness and Beatitude Raphael Petros II (21st) Minasyan presented Prime Minister Pashinyan with a relic of St. Ignatius Maloyan, a church vestment used during the Liturgy and kept in the museum of the Bzoummar Monastery (Lebanon). The Catholicos-Patriarch also presented the Prime Minister with a commemorative medal, made in memory of the canonization ceremony held in the Vatican on October 19.