Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է բելգիացիների թագուհի Մաթիլդային:
Նախագահը ողջունել է թագուհու այցելությունը Հայաստան և բարձր գնահատել Ձերդ մեծության առաջնորդությունը՝ որպես ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպան:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել Ձեզ։ Ձեր այցելության նպատակը՝ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպանությունը, անշուշտ, մեծապես օգտակար կլինի Հայաստանի Հանրապետության համար, որպեսզի մենք կարողանանք լիարժեք կատարել 2030 թվականի համար ստանձնած պարտականությունները։ Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր առաջնորդությունն այս ոլորտում և այն, որ զբաղվում եք մարդկությանը հուզող այսպիսի կարևոր հարցերով»,- ասել է նախագահը:
Թագուհի Մաթիլդան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ տպավորված է Հայաստանով և ուրախ է գտնվել մեր երկրում՝ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպանության առիթով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների շրջանակում իրականացվող ծրագրերն ու դրանց առաջմղման ուղղությամբ տարվող քայլերը։ Կողմերը կարևորվել են կրթության դերը՝ որպես համամարդկային հումանիտար խնդիրների հաղթահարման և հասարակությունների կայուն զարգացման հիմնասյուն։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Բելգիա երկկողմ հարաբերություններին։ Շեշտվել է տնտեսության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, նորարարական լուծումների խթանման և համատեղ նախաձեռնությունների կյանքի կոչման կարևորությունը։ Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Բելգիայի միջև փոխադարձ վստահության վրա հիմնված գործընկերությունը կարող է նոր որակ ստանալ գիտության, կրթության և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտներում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության COP-17 համաժողովի և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի անցկացման վերաբերյալ։ Այս համատեքստում նշվել է, որ Հայաստանը մեծ պատասխանատվությամբ է մոտենում միջազգային բնապահպանական նախաձեռնություններին և ձգտում է լինել ակտիվ մասնակից գլոբալ ջանքերին՝ ուղղված բնապահպանական մարտահրավերների հաղթահարմանը։ Շեշտվել է կենսաբազմազանության պահպանության և շրջակա միջավայրի կայունության ապահովման գործում ողջ մարդկության համախմբման անհրաժեշտությունը։
Զրույցի ընթացքում կարևորվել են նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը։ Կողմերը երկուստեք շեշտել են, որ խաղաղությունը և համագործակցությունը միջազգային հարաբերությունների առանցքային արժեքներն են, իսկ դրանց ամրապնդումը՝ պետությունների և ժողովուրդների առաջընթացի հիմնական պայմանը։

Ваге Хачатурян принял королеву Бельгии Матильду (ВИДЕО)
Глава государства поприветствовал королеву с визитом в Армению и высоко оценил её лидерство как защитницы Целей устойчивого развития ООН.
«Для нас большая честь принимать Вас. Цель Вашего визита — продвижение Целей устойчивого развития ООН — безусловно, будет крайне полезна для Республики Армения, чтобы мы смогли в полной мере выполнить взятые на себя обязательства к 2030 году. Мы высоко ценим Ваше лидерство и то, что Вы занимаетесь столь важными для человечества вопросами», — отметил президент.
Королева Матильда поблагодарила за тёплый приём, отметив, что впечатлена Арменией и рада находиться в стране в рамках миссии по продвижению Целей устойчивого развития ООН.
В ходе встречи обсуждались программы, реализуемые в рамках Целей устойчивого развития, и шаги по их продвижению. Стороны подчеркнули важность роли образования как ключевого инструмента преодоления гуманитарных вызовов и устойчивого развития обществ.
Также была затронута тема армяно-бельгийских отношений. Отмечена важность расширения сотрудничества в сфере высоких технологий, поощрения инновационных решений и реализации совместных инициатив. Президент Хачатурян подчеркнул, что партнёрство между Арменией и Бельгией, основанное на взаимном доверии, может выйти на новый уровень в областях науки, образования и цифровых технологий.
Собеседники обменялись мнениями о предстоящих в 2026 году в Армении Конференции ООН по биологическому разнообразию (COP-17) и саммите Европейского политического сообщества. В этом контексте было отмечено, что Армения с большой ответственностью подходит к международным экологическим инициативам и стремится активно участвовать в глобальных усилиях по преодолению экологических вызовов. Подчёркнута необходимость объединения усилий всего человечества для сохранения биоразнообразия и обеспечения экологической устойчивости.
Во время беседы также была подчеркнута важность усилий, направленных на установление мира в регионе. Обе стороны отметили, что мир и сотрудничество являются ключевыми ценностями международных отношений и основным условием прогресса государств и народов.