Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է բելգիացիների թագուհի Մաթիլդային:
Նախագահը ողջունել է թագուհու այցելությունը Հայաստան և բարձր գնահատել Ձերդ մեծության առաջնորդությունը՝ որպես ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպան:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել Ձեզ։ Ձեր այցելության նպատակը՝ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպանությունը, անշուշտ, մեծապես օգտակար կլինի Հայաստանի Հանրապետության համար, որպեսզի մենք կարողանանք լիարժեք կատարել 2030 թվականի համար ստանձնած պարտականությունները։ Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր առաջնորդությունն այս ոլորտում և այն, որ զբաղվում եք մարդկությանը հուզող այսպիսի կարևոր հարցերով»,- ասել է նախագահը:
Թագուհի Մաթիլդան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ տպավորված է Հայաստանով և ուրախ է գտնվել մեր երկրում՝ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպանության առիթով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների շրջանակում իրականացվող ծրագրերն ու դրանց առաջմղման ուղղությամբ տարվող քայլերը։ Կողմերը կարևորվել են կրթության դերը՝ որպես համամարդկային հումանիտար խնդիրների հաղթահարման և հասարակությունների կայուն զարգացման հիմնասյուն։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Բելգիա երկկողմ հարաբերություններին։ Շեշտվել է տնտեսության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, նորարարական լուծումների խթանման և համատեղ նախաձեռնությունների կյանքի կոչման կարևորությունը։ Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Բելգիայի միջև փոխադարձ վստահության վրա հիմնված գործընկերությունը կարող է նոր որակ ստանալ գիտության, կրթության և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտներում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության COP-17 համաժողովի և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի անցկացման վերաբերյալ։ Այս համատեքստում նշվել է, որ Հայաստանը մեծ պատասխանատվությամբ է մոտենում միջազգային բնապահպանական նախաձեռնություններին և ձգտում է լինել ակտիվ մասնակից գլոբալ ջանքերին՝ ուղղված բնապահպանական մարտահրավերների հաղթահարմանը։ Շեշտվել է կենսաբազմազանության պահպանության և շրջակա միջավայրի կայունության ապահովման գործում ողջ մարդկության համախմբման անհրաժեշտությունը։
Զրույցի ընթացքում կարևորվել են նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը։ Կողմերը երկուստեք շեշտել են, որ խաղաղությունը և համագործակցությունը միջազգային հարաբերությունների առանցքային արժեքներն են, իսկ դրանց ամրապնդումը՝ պետությունների և ժողովուրդների առաջընթացի հիմնական պայմանը։

President of the Republic Vahagn Khachaturyan received Queen Mathilde of the Belgians.
The President welcomed the Queen’s visit to Armenia and highly appreciated Her Majesty’s leadership as a champion of the UN Sustainable Development Goals.
“It is a great honor for us to host you. The purpose of your visit—the promotion of the UN Sustainable Development Goals—will certainly be of great benefit to the Republic of Armenia, enabling us to fulfill the obligations we have undertaken for 2030 fully. We highly appreciate your leadership in this area and the fact that you are engaged in such important issues of concern to humanity,” the President said.
Queen Mathilde expressed gratitude for the warm welcome. She noted that she was impressed by Armenia and was happy to be in our country on the occasion of the promotion of the UN Sustainable Development Goals.
During the meeting, the programs implemented within the UN Sustainable Development Goals framework and the steps taken to promote them were discussed. The parties emphasized the role of education as a pillar for overcoming universal humanitarian problems and for the sustainable development of societies.
During the conversation, the bilateral relations between Armenia and Belgium were discussed. The importance of expanding cooperation in the high-tech sector of the economy, promoting innovative solutions, and implementing joint initiatives was emphasized. President Khachaturyan noted that the partnership, based on mutual trust, between Armenia and Belgium can acquire a new quality in the fields of science, education, and digital technologies.
The parties exchanged views on the holding of the COP-17 Conference on Biodiversity and the Summit of the European Political Community in Armenia in 2026. In this context, it was noted that Armenia approaches international environmental initiatives with great responsibility and strives to be an active participant in global efforts to address environmental challenges. The need to unite humanity to preserve biodiversity and ensure ecological sustainability was emphasized.
During the conversation, the importance of efforts to establish peace in the region was also emphasized. The parties both stressed that peace and cooperation are the key values of international relations, and their strengthening is the main condition for the progress of states and peoples.