Թեհրանը պատրաստ է բանակցությունների, եթե դրանք լինեն նպատակային. իրանագետ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը քննադատել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի երկխոսության կոչը՝ այն հակասական համարելով: Իսրայելի խորհրդարանում Թեհրանի հետ գործարք կնքելու պատրաստակամության մասին ԱՄՆ նախագահի ելույթից հետո Թեհրանը Վաշինգտոնին մեղադրել է «թշնամական և հանցավոր վարքի» մեջ:
«Իրանի դեմ կան նոր սահմանափակումներ, և նման իրավիճակում երկխոսության գնալն՝ առանց արժանապատիվ դիրքի, պարզապես հնարավոր չէ։ Այս պայմաններում Թեհրանը նախընտրում է պահպանել սկզբունքային մոտեցում և չթողնել, որ իրեն պարտադրեն նախապայմաններ»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Էմմա Բեգիջանյանը։
Իրանագետի խոսքով՝ Թրամփի հայտարարությունը արտաքուստ թվում է երկխոսության կոչ, սակայն իր բովանդակությամբ պարունակում է կոշտ ձևակերպումներ Իրանի հասցեին. «Բնական է, որ Թեհրանը պետք է կոշտ արձագանքեր։ Միևնույն ժամանակ, Իրանը շեշտում է, որ պատրաստ է բանակցությունների, եթե դրանք լինեն նպատակային և ոչ հրամայական նախապայմաններով»։ Իրանագետը նշում է, որ Թեհրանի կոշտ արձագանքը պայմանավորված է նաև վերջին սահմանափակումներով, որոնք ԱՄՆ-ն և մի շարք արևմտյան երկրներ շարունակ կիրառում են Իրանի նկատմամբ։
«Իրանի դեմ կան նոր սահմանափակումներ, և նման իրավիճակում երկխոսության գնալն առանց արժանապատիվ դիրքի պարզապես հնարավոր չէ։ Այս պայմաններում Թեհրանը նախընտրում է պահպանել սկզբունքային մոտեցում և չթողնել, որ իրեն պարտադրեն նախապայմաններ»,-նշեց նա։
Է.Բեգիջանյանի համոզմամբ՝ լայնածավալ ռազմական բախման հավանականություն թեև գոյություն ունի, սակայն մեծ չէ. «Թեհրանը պատրաստ է բանակցությունների։ Այստեղ վճռորոշ է Իսրայելի գործոնը, քանի որ Թրամփը, փաստացի, «քարտ բլանշ» է տվել Նաթանյահուին, և վերջինս իրեն լիազորված է զգում ցանկացած քայլի»,-ընգծեց նա և հավելեց՝ Իսրայելի ներկայիս քաղաքականության հիմքում ընկած է Իրանը թուլացնելու և մասնատելու նպատակը։

Tehran is ready for negotiations if they are purposeful. Iran expert
Iran's Foreign Ministry has criticized US President Donald Trump's call for dialogue, calling it contradictory. After the US president's speech in the Israeli parliament about his willingness to make a deal with Tehran, Tehran accused Washington of "hostile and criminal behavior."
"There are new restrictions against Iran, and in such a situation, entering into dialogue without a dignified position is simply impossible. In these conditions, Tehran prefers to maintain a principled approach and not let preconditions be imposed on it," Iranologist Emma Begijanyan told Radar Armenia.
According to the Iranologist, Trump's statement outwardly seems like a call for dialogue, but its content contains harsh formulations towards Iran. "It is natural that Tehran should have responded harshly. At the same time, Iran emphasizes that it is ready for negotiations if they are purposeful and not with imperative preconditions." The Iranologist notes that Tehran's harsh reaction is also due to the latest restrictions imposed by the US and several Western countries on Iran.
"There are new restrictions against Iran, and in such a situation, entering into dialogue without a dignified position is simply impossible. In these conditions, Tehran prefers to maintain a principled approach and not let preconditions be imposed on it," he noted.
According to E. Begijanyan, although the probability of a large-scale military clash is not significant, it still exists. "Tehran is ready for negotiations. The Israeli factor is decisive here, since Trump has, in fact, given "carte blanche" to Netanyahu, and the latter feels authorized to take any step," he emphasized, and added that the goal of weakening and dividing Iran is at the heart of Israel's current policy.