Փաշինյանն ու Վալտոնենը անդրադարձել են սահմանազատման գործընթացի շարունակականությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենին:
Վարչապետը կարևորել է ԵԱՀԿ–ի հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ անցած տարիների ընթացքում ձևավորվել է ակտիվ երկխոսություն։ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է ԵԱՀԿ–ի դերի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ կազմակերպության պատասխանատվության գոտում անվտանգության ու կայունության ապահովման նպատակով։
Էլինա Վալտոնենը շնորհավորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման առիթով՝ վստահություն հայտնելով, որ այն էապես կնպաստի Հայաստանի կայուն ապագայի կառուցմանն ու տարածաշրջանում համագործակցության զարգացմանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, սահմանազատման գործընթացի շարունակականությանը, տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցերի։
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ–Եվրոպական միություն հարաբերությունների զարգացման շուրջ։ Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ժողովրդավարության ամրապնդման և բարեփոխումների առաջմղման գործում ԵՄ հետևողական աջակցությունը՝ շեշտելով, որ տարբեր ոլորտներում ԵՄ ստանդարտների ներդրումը ՀՀ Կառավարության համար ունի առաջնահերթ նշանակություն։ Այս համատեքստում, քննարկվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, բիզնես միջավայրի բարելավման և այլ ուղղություններով իրականացվող ռեֆորմներին վերաբերող հարցեր։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էլինա Վալտոնենն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցերի։ Մասնավորապես, մտքեր են փոխանակվել բիզնես կապերի խթանման, ներդրումների ներգրավման հնարավորությունների շուրջ։ Կողմերն ընդգծել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը։

Премьер-министр Никол Пашинян принял действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Финляндии Элину Валтонен.
Премьер подчеркнул важность эффективного сотрудничества с ОБСЕ, отметив, что за последние годы между сторонами сформировался активный диалог. Он также подчеркнул необходимость укрепления роли ОБСЕ для обеспечения безопасности и стабильности в зоне ответственности организации.
Элина Валтонен поздравила с достижением мира между Арменией и Азербайджаном, выразив уверенность, что это существенно поспособствует построению стабильного будущего Армении и развитию регионального сотрудничества.
Собеседники обсудили процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, продолжение демаркации границы, а также ряд вопросов, касающихся региональных процессов.
Были также обменяны мнениями по развитию отношений между Арменией и Европейским союзом. Никол Пашинян отметил последовательную поддержку ЕС в укреплении демократии и продвижении реформ, подчеркнув, что внедрение европейских стандартов в различных сферах является приоритетом для Правительства Армении. В этом контексте обсуждались вопросы, связанные с борьбой с коррупцией, развитием гражданского общества, улучшением бизнес-среды и другими направлениями реформ.
Пашинян и Валтонен также обсудили перспективы дальнейшего развития армяно-финляндских отношений, в частности — стимулирование деловых связей и привлечение инвестиций. Обе стороны подчеркнули необходимость организации визитов на высоком уровне.