Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ մտքեր ենք փոխանակել կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ. Միրզոյան
«Երեկ շփումներ եղել են ոչ միայն Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ, այլև՝ տարբեր երկրների պաշտոնյաների։ Ադրբեջանցի նախարարի հետ հնարավորություն ենք ունեցել մտքեր փոխանակել կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ՝ ոչ շատ խոր»,-հայտարարել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Ըստ նախարարի՝ հանդիպման ընթացքում կենտրոնացել են հումանիտար հարցերի շուրջ։ Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ապաշրջափակում են միմյանց միջև տրանսպորտային հաղորդակցության ենթակառուցվածքները. «Երկաթուղու այն հատվածը, որը անցնելու է Հայաստանի հարավով կոչվելու է «TRIPP», և հայ-ամերիկյան ընկերությունը կզբաղվի անցնող ճանապարհի բոլոր հարցերով»,-նշել է նա։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսիի հրավերով, Շարմ Էլ Շեյխ քաղաքում մասնակցել է Մերձավոր Արևելքի Խաղաղության գագաթնաժողովին։

We exchanged thoughts with the Azerbaijani Foreign Minister on the settlement process. Mirzoyan
"Yesterday, there were contacts not only with the Azerbaijani Foreign Minister, but also with officials from different countries. We had the opportunity to exchange views with the Azerbaijani Minister on the settlement process, not very deeply," Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated.
According to the Minister, the meeting focused on humanitarian issues. He recalled that Armenia and Azerbaijan are unblocking their transport infrastructure. "The section of the railway that will pass through the south of Armenia will be called 'TRIPP', and the Armenian-American company will deal with all issues of the route," he noted.
Let us recall that the Prime Minister of the Republic of Armenia, at the invitation of the President of the United States of America, Donald Trump, and the President of Egypt, Abdel Fattah al-Sisi, participated in the Middle East Peace Summit in Sharm El Sheikh.