Հրապարակային մակարդակում ռուս-ադրբեջանական լարվածությունը թուլացել է. քաղաքագետ
Երեկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դուշանբեում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Սա հարաբերությունների լարվածությունից ու երկար ընդմիջումից հետո նրանց առաջին հանդիպումն էր: Զրույցը կենտրոնացած էր երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման և անցած տարվա խնդիրների քննարկման վրա:
«Այս հանդիպումը կանխատեսելի էր տևական ժամանակ, որը պետք է ենթադրեր Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկը, այն ճգնաժամի մեկնարկը, որը ստեղծվել էր 2024 թվականի վերջին ադրբեջանական մարդատար ինքնաթիռի խոցման հետևանքով»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արմեն Պետրոսյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ վերջին ամիսներին ռուսական կողմը բազմիցս նախաձեռնություններ էր ներկայացրել խնդրի լուծման համար, մինչդեռ Ադրբեջանը սկզբնական փուլում հրաժարվել էր դրանք ընդունել, նպատակ ունենալով ավելի անկախ քայլեր անել, հատկապես՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և ԱՄՆ-ի հետ կապերի խորացման հարցերում: «Ադրբեջանական կողմը կարողացավ լուծել վերոնշյալ ուղղություններով իր խնդիրները և փաստացի ընդառաջ գնաց Ռուսաստանին, և ականատես եղանք 2 առաջնորդների հանդիպմանը, որը մեծ հաշվով տանելու է հարաբերությունների կարգավորման»,-ասաց քաղաքագետը և հավելեց՝ այստեղ կարևոր է նշել, որ այս հանդիպման հարցում որոշակի ազդեցություն է ունեցել Ալիևի զանգը Պուտինի տարեդարձի ժամանակ։
Քաղաքագետի խոսքով՝ ռուսական կողմը վերահաստատել է իր սկզբունքային մոտեցումը՝ չընդունելով ամբողջ պատասխանատվությունը, սակայն ընդունելով որոշ փոխհատուցման պարտավորություններ, հաշվի առնելով, որ ինքնաթիռը վնասվել է Ռուսաստանի օդային տարածքում և հետևանք է հակաօդային պաշտպանության գործողությունների: Քաղաքագետի համոզմամբ՝ սա ցույց է տալիս, որ ռուսական կողմի դիրքորոշումը չի փոխվել՝ անկախ ադրբեջանական պահանջներից և բանակցային լարվածությունից:
Ալիևը հանդիպման ընթացքում ընդգծել է, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները այս տարի հաջողությամբ զարգացել են։ Ըստ քաղաքագետի՝ կարելի է ասել, որ հրապարակային մակարդակում ռուս-ադրբեջանական լարվածությունը թուլացել է, սակայն կողմերի միջև դեռ պահպանվում է ներուժ հարաբերությունների սրման կամ հակամարտության առաջացման համար, որը կախված է քաղաքական կամքից և առկա ռեսուրսներից. «Նախորդ 10 ամիսների ընթացքում լուծվել են որոշ իրավիճակային հարցեր, սակայն հարաբերությունների լիակատար կայունություն դեռևս հասանելի չէ»,-ընդգծեց նա:

Yesterday, Russian President Vladimir Putin met with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Dushanbe. This was their first meeting after a long break in relations and tensions. The conversation focused on normalizing relations between the two countries and discussing the problems of the past year.
"This meeting was predictable for a long time, which was supposed to imply the start of the process of normalizing relations between Russia and Azerbaijan, the start of the crisis that was created as a result of the shooting down of an Azerbaijani passenger plane in late 2024," political scientist Armen Petrosyan said in an interview with Radar Armenia.
According to him, in recent months, the Russian side has repeatedly presented initiatives to resolve the issue. At the same time, Azerbaijan initially refused to accept them, aiming to take more independent steps, especially to normalize relations with Armenia and deepen ties with the United States. "The Azerbaijani side was able to resolve its issues in the areas mentioned above and actually went to Russia, and we witnessed a meeting of the two leaders, which will ultimately lead to the normalization of relations," the political scientist said, adding that it is essential to note that Aliyev's call on Putin's anniversary had a particular influence on this meeting.
According to the political scientist, the Russian side reaffirmed its principled approach, not accepting full responsibility but accepting some compensation obligations, while taking into account that the plane was damaged in Russian airspace and that the incident resulted from air defense actions. According to the political scientist, this shows that the Russian position has not changed, despite Azerbaijani demands and ongoing negotiations.
During the meeting, Aliyev emphasized that relations between Russia and Azerbaijan have thrived this year. According to the political scientist, at the public level, Russian-Azerbaijani tensions have eased. Still, the potential for further deterioration in relations or the emergence of conflict remains, depending on political will and available resources. "Some situational issues have been resolved over the past 10 months, but full stability of relations is not yet achieved," he emphasized.