ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտարարել է, թե ՀՀ սուվերեն տարածքում «Զանգեզուրի միջանցք» անունով որևէ պրոյեկտ չկա ու չի կարող լինել։
«Թե ինչպես կանվանեն Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց տարածքով անցնող կոմունիկացիոն պրոյեկտները, դա արդեն իրենց խնդիրն է»,- նշել է նա ճեպազրույցում։
Փոխնախարարը նաև վստահեցրել է, որ այս և բոլոր այլ հարցերի վերաբերյալ լինում են քննարկումներ բոլորի, այդ թվում՝ ադրբեջանցիների հետ:
Կոստանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը վերահաստատում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու և այն վավերացնելու պատրաստակամությունը: «Հայաստանն ստացել է հնարավորություն՝ խաղաղ և կայուն տարածաշրջան կառուցելու, և սկսվել է այդ գործընթացը։ Մենք նաև ստացել ենք հնարավորություն՝ ապաշրջափակել բոլոր կոմունիկացիաները մեր տարածաշրջանում, ինչի ուղղությամբ աշխատանքներ ենք տանում մեր ամերիկացի գործընկերների հետ»,- ասել է նա։

Заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян заявил, что на суверенной территории Республики Армения не существует и не может существовать проекта под названием «Зангезурский коридор».
«То, как азербайджанские власти называют свои коммуникационные проекты, проходящие по их территории, — это уже их дело», — отметил он на брифинге.
Замминистра также подчеркнул, что по этому и всем другим вопросам продолжаются обсуждения со всеми сторонами, включая Азербайджан.
Костанян подтвердил, что Армения остаётся приверженной подписанию и ратификации мирного договора с Азербайджаном: «Армения получила возможность строить мирный и стабильный регион, и этот процесс уже начался. Мы также получили возможность разблокировать все коммуникации в нашем регионе, над чем активно работаем совместно с американскими партнёрами», — отметил он.