ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտարարել է, թե ՀՀ սուվերեն տարածքում «Զանգեզուրի միջանցք» անունով որևէ պրոյեկտ չկա ու չի կարող լինել։
«Թե ինչպես կանվանեն Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց տարածքով անցնող կոմունիկացիոն պրոյեկտները, դա արդեն իրենց խնդիրն է»,- նշել է նա ճեպազրույցում։
Փոխնախարարը նաև վստահեցրել է, որ այս և բոլոր այլ հարցերի վերաբերյալ լինում են քննարկումներ բոլորի, այդ թվում՝ ադրբեջանցիների հետ:
Կոստանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը վերահաստատում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու և այն վավերացնելու պատրաստակամությունը: «Հայաստանն ստացել է հնարավորություն՝ խաղաղ և կայուն տարածաշրջան կառուցելու, և սկսվել է այդ գործընթացը։ Մենք նաև ստացել ենք հնարավորություն՝ ապաշրջափակել բոլոր կոմունիկացիաները մեր տարածաշրջանում, ինչի ուղղությամբ աշխատանքներ ենք տանում մեր ամերիկացի գործընկերների հետ»,- ասել է նա։

Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan stated that there is no and cannot be any project called “Zangezur Corridor” in the sovereign territory of the Republic of Armenia.
“Whatever the Azerbaijani authorities will call the communication projects passing through their territory, that is their problem,” he noted at a briefing.
The Deputy Minister also assured that discussions are taking place on this and all other issues with everyone, including the Azerbaijanis.
Kostanyan stated that Armenia reaffirms its readiness to sign a peace treaty with Azerbaijan and ratify it. “Armenia has received an opportunity to build a peaceful and stable region, and this process has begun. We have also received an opportunity to unblock all communications in our region, which is what we are working towards with our American partners,” he said.