Երրորդ Հանրապետությունը հիմնվել է կոնֆլիկտի տրամաբանության վրա. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Մի րոպե մի բան ասեմ-4» խորագրով տեսանյութ է հրապարակել՝ անդրադառնալով Երրորդ և և Չորրորդ Հանրապետությունների միջև տարբերությանը։
«Երրորդ Հանրապետությունը հիմնվել է կոնֆլիկտի տրամաբանության վրա, իսկ Չորրորդ Հանրապետությունը հիմնվում է խաղաղության տրամաբանության վրա:
Երրորդ Հանրապետությունում Սահմանադրության՝ ժողովրդի ազատ կամարտահայտմամբ և քվեարկությամբ ընդունված լինելը խիստ կասկածելի է, իսկ Չորրորդ Հանրապետությունում նման կասկած ընդհանրապես պետք է չլինի:
Երրորդ Հանրապետությունում իշխանության պատկանելը ժողովրդին հարաբերական է և ֆորմալ, Չորրորդ Հանրապետությունում պետք է լինի հստակ և անառարկելի:
Եվ, ի վերջո, Երրորդ Հանրապետությունը հայրենիքի մասին երազելու, հայրենիք փնտրելու, երազանքի հայրենիք փնտրելու մասին է, Չորրորդ Հանրապետությունն այն հայրենիքի մասին է, որ ՀՀ-ն մեր երազանքների հայրենիքն է, և հայրենիք փնտրելու կարիք չկա»,- ասել է նա։

Премьер-министр Никол Пашинян опубликовал видео под названием «Позвольте сказать одно — 4», в котором затронул различия между Третьей и Четвёртой Республиками Армении.
«Третья Республика была основана на логике конфликта, а Четвёртая — на логике мира.
В Третьей Республике факт принятия Конституции свободным волеизъявлением народа вызывал серьёзные сомнения, тогда как в Четвёртой подобных сомнений быть не должно.
В Третьей Республике власть народа была относительным и формальным понятием, а в Четвёртой должна быть чёткой и неоспоримой.
И, наконец, Третья Республика — это о мечте об Отечестве, о поиске Родины, о стремлении найти родину своей мечты. Четвёртая Республика — это о том, что Республика Армения уже является Родиной нашей мечты, и искать другую Родину больше не нужно», — заявил премьер-министр.