Կոնգրեսում ներկայացվել է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների օրինագիծ
ԱՄՆ կոնգրեսականներ Դարել Իսան և Գաս Բիլիրակիսը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ են ներկայացրել «Կովկասում էսկալացիայի կանխարգելման և փոխգործակցության խթանման մասին» օրինագիծը (PEACE Act):
Օրինագիծը նախատեսում է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանել Հայաստանի դեմ ագրեսիվ գործողությունների վերսկսման դեպքում՝ երկրների միջև խաղաղության բանակցություններին աջակցելու նպատակով:
Համաձայն պատժամիջոցների բաժնի, եթե ԱՄՆ նախագահը հաստատի, որ Ադրբեջանը թշնամական գործողություններ է իրականացնում Հայաստանի դեմ, անմիջապես համապատասխան հաստատում է տալիս Կոնգրեսին։
️Եթե ս.թ. օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ ստորագրված համատեղ հռչակագրի իրականացման ընթացքում պետքարտուղարը որոշի, որ անձը գիտակցաբար փորձել է խափանել կամ խոչընդոտել խաղաղության համաձայնագրի բարեհաջող կնքմանը, նախագահը կարող է մեկ կամ մի քանի պատժամիջոցներ կիրառել այդ անձի նկատմամբ։
Օրինագիծը կգործի 7 տարի՝ ընդունման պահից։
Օրենքի նախագիծը փոխանցվել է արտաքին հարցերի հաջնաժողովին, ինչպես նաև դատական և ֆինանսական ծառայությունների հանձնաժողովներին:

A bill imposing sanctions against Azerbaijan has been introduced in Congress.
US Congressmen Darrell Isa and Gus Bilirakis have introduced the “Preventing Escalation and Promoting Cooperation in the Caucasus” (PEACE Act) bill in the US House of Representatives.
The bill provides for the imposition of sanctions against Azerbaijan in the event of a resumption of aggressive actions against Armenia, aimed at supporting peace negotiations between the countries.
According to the sanctions section, if the US President determines that Azerbaijan is carrying out hostile actions against Armenia, he immediately provides appropriate approval to Congress.
️If, during the implementation of the joint declaration signed between Armenia and Azerbaijan on August 8, 2018, the Secretary of State determines that a person has knowingly attempted to disrupt or impede the successful conclusion of a peace agreement, the President may impose one or more sanctions on that person.
The bill will take effect 7 years from the date of adoption.
The draft law has been referred to the Foreign Affairs Committee, as well as the Judiciary and Financial Services Committees.