Սա սարսափեցնելու քաղաքականություն է․ Խուրշուդյան
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, թե Գերմանիայի և Դանիայի օդային տարածք ներխուժած անօդաչուների հետևում կարող է կանգնած լինել Ռուսաստանը։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է քաղաքագետ Հովսեփ Խուրշուդյանի հետ։
-Որոշ վերլուծաբաններ դա գնահատում են որպես անվտանգության նոր ճգնաժամի ազդակ Եվրոպայում։ Ձեր կարծիքով՝ որքանո՞վ է այս հայտարարությունը վկայում Ռուսաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունների սրման նոր փուլի մասին, և ի՞նչ քաղաքական կամ ռազմավարական հաշվարկներ կարող են լինել նման մեղադրանքի հիմքում։
-Ես վստահ եմ, որ հենց Կրեմլն է կազմակերպել այդ անօդաչուների չվերթները եվրոպական երկրների վրայով՝ խախտելով նրանց օդային տարածքը։ Սա սարսափեցնելու քաղաքականություն է, որ, սակայն, հակառակ արդյունքն է ունենալու։ Ռուսաստանի իշխող գողապետական, քրեաօլիգարխիկ իշխանությունները այդպես էլ չհասկացան իրենց առջև կանգնած եվրոպական երկրների արժանապատիվ վերնախավերի հոգեբանությունը։ Իրենք դիմացինի մասին դատում են սեփական արժեհամակարգի պրիզմայով, սակայն դա ամեն անգամ վատ ծառայություն է մատուցում իրենց։ Այսօր ԵՄ երկրների հասարակությունները, իսկ դրանց իշխանությունները ընդամենը սպասարկում են իրենց հասարակությունների պատվերը, պատրաստ են էլ ավելի մեծ սոցիալ-տնտեսական դժվարություններ հաղթահարել՝ Ռուսաստանին պատժելու և ռուսական սպառնալիքը իսպառ չեզոքացնելու համար։
-Մերցը նշել է, որ անօդաչուները զինված չեն եղել և հիմնականում հետախուզական նպատակներ են ունեցել։ Ի՞նչ քաղաքական կամ ռազմավարական ուղերձ կարող է լինել նման գործողությունների հետևում։
-Անկախ այն բանից, որ եվրոպական առաջնորդները, այդ թվում՝ Մերցը, փորձում են չսրել իրավիճակը և հնարավորինս մեղմ արձագանքել ռուսական դիվերսիաներին, սակայն դա չի նշանակում, որ իրենք քայլեր չեն ձեռնարկում Ռուսաստանի արկածախնդրությունները հետագայում կանխելու ուղղությամբ։ Արդեն օրենսդրական փոփոխություններ են նախաձեռնվել Գերմանիայում, որոնք թույլ կտան այսուհետ խոցել նման անօդաչուները՝ անկախ այն բանից, դրանք հարվածային կլինեն, թե հետախուզական։ Այժմ Գերմանիայի օրենքները դա թույլ չեն տալիս անել։ Բացի դա, ավելի մեծ միջոցներ կհատկացվեն պաշտպանական կարողությունները ավելացնելու ուղղությամբ։ Էլ չեմ խոսում այն մասին, որ այս ամենը խթանելու է ԵՄ երկրներին՝ Ուկրաինային ավելի մեծ ֆինանսական և ռազմական օժանդակություն ցույց տալու հարցում։

This is a policy of intimidation. Khurshudyan
German Chancellor Friedrich Merz has stated that Russia may be behind the drones that invaded the airspace of Germany and Denmark.
Radar Armenia spoke to political scientist Hovsep Khurshudyan on the topic.
-Some analysts assess this as a signal of a new security crisis in Europe. In your opinion, to what extent does this statement indicate a new stage of aggravation of relations between Russia and Germany, and what political or strategic calculations could be the basis of such an accusation?
-I am sure that it was the Kremlin that organized the flights of these drones over European countries, violating their airspace. This is a policy of intimidation, which, however, will have the opposite result. The ruling kleptocracy, criminal-oligarchic authorities of Russia, never understood the psychology of the dignified elites of the European countries facing them. They judge others through the prism of their own value system, but this always serves them poorly. Today, the societies of EU countries and their governments are ready to overcome even greater socio-economic difficulties to punish Russia and completely neutralize the Russian threat.
-Merz noted that the drones were not armed and mainly had reconnaissance purposes. What political or strategic message could be behind such actions?
-Even though European leaders, including Merz, are trying not to escalate the situation and respond as gently as possible to Russian sabotage, this does not mean that they are not taking steps to prevent Russian adventures in the future. Legislative changes have already been initiated in Germany, which will allow such drones to be shot down from now on, regardless of whether they are used for strike or reconnaissance purposes. Currently, German law does not permit this. Additionally, more funds will be allocated to enhance defense capabilities, and this will also encourage EU countries to provide greater financial and military assistance to Ukraine.