Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են փոքրաքանակ դպրոցների վերակազմակերպման ծրագրի հետ կապված հարցեր:
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը նախ մանրամասներ է ներկայացրել կառուցվող և վերանորոգվող դպրոցների ընթացքի վերաբերյալ, նշել, որ ընդհանուր առմամբ ավարտվել և իրականացման տարբեր փուլերում են գտնվում 358 դպրոցների և կրթահամալիրների կառուցման և նորոգման աշխատանքներ: Նաև ներկայացվել է, որ տասը մարզերում առկա է դեպի կլաստերային դպրոցներ տանող 305 կմ ճանապարհ, որը վերանորոգվել է Կառավարության 2021-2025թթ. ծրագրով: Հաջորդիվ՝ անդրադարձ է կատարվել կենտրոնացված կրթության կազմակերպմանը, ներկայացվել է, որ 2026-2027թթ․ ուսումնական տարվանից կմեկնարկի փոքրաթիվ ավելի քան 180 դպրոցի աշակերտների՝ 100 ուսումնական հաստատություններում կենտրոնացված եղանակով կրթության կազմակերպման գործընթացը:
Այս համատեքստում քննարկվել են ճանապարհային ենթակառուցվածքներին և փոխադրումների կազմակերպման մոդելներին վերաբերող հարցեր: Քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել փուլային մոտեցում ցուցաբերել, ըստ որի 1-ին փուլով դպրոցների վերակազմակերպման ծրագիրը 2026թ․ սեպտեմբերի 1-ից պետք է մեկնարկի 8 մարզերի՝ բարեկարգ ճանապարհային ցանց ունեցող կլաստերային դպրոցներում, այսինքն՝ 2026թ. սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ շահագործման հանձնվող 59 դպրոցներից 30 կլաստերային դպրոցներում: Վարչապետն ընդգծել է, որ այս ծրագիրն իրականացվում է ռազմավարական բարեփոխումների շրջանակում և շեշտել, որ յուրաքանչյուր երեխայի համար այսպիսով
ապահովվելու է որակյալ կրթություն և դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ: Ծրագրի արդյունավետ իրականացման հետ կապված երկրի ղեկավարի կողմից պատասխանատուներին տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

Под руководством премьер-министра обсудили программу реорганизации малочисленных школ
Под председательством премьер-министра Николы Пашиняна состоялось совещание, на котором обсудили вопросы, связанные с программой реорганизации малочисленных школ.
Вице-премьер Тигран Хачатрян представил детали строительства и реконструкции школ, отметив, что завершены или находятся на разных стадиях реализации работы по строительству и ремонту 358 школ и учебных комплексов. Также сообщалось, что в десяти областях отремонтированы 305 км дорог, ведущих к кластерным школам, в рамках программы правительства на 2021–2025 годы.
С 2026–2027 учебного года планируется начать процесс организации централизованного обучения для учеников более чем 180 малочисленных школ в 100 учебных заведениях.
В ходе обсуждения рассмотрели вопросы, касающиеся дорожной инфраструктуры и моделей транспортной организации. Было принято решение применить поэтапный подход: первый этап программы стартует 1 сентября 2026 года в восьми областях — в 30 из 59 кластерных школ, где имеется благоустроенная дорожная сеть.
Премьер-министр подчеркнул, что программа реализуется в рамках стратегических реформ и направлена на обеспечение каждого ребёнка качественным образованием и необходимыми условиями. Ответственным лицам даны соответствующие поручения для эффективной реализации программы.