ԱԹՍ-ների միջադեպը կարող է ՆԱՏՕ-Ռուսաստան դիմակայությունը սրել. քաղաքագետ
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ իր ենթադրությամբ Ռուսաստանն է պատասխանատու Գերմանիայի օդային տարածքում հանգստյան օրերին նկատված բազմաթիվ անօդաչուների համար։ Հիշեցնենք՝ դրա հետևանքով խափանվել են տասնյակ չվերթեր, և ավելի քան 10 հազար ուղևոր մնացել է Մյունխենի օդանավակայանում։
«Մոսկվա-Բեռլին հարաբերություններում լարվածությունը, իհարկե, նոր չէ, և կարծում եմ՝ անօդաչու հնարավոր նկատվելու դեպքում այդ լարվածությունը կարող է պարզապես ստանալ ինչ-որ նոր շերտ»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Հակոբ Բադալյանը՝ ընդգծելով, որ պետք է հասկանալ՝ արդյոք դրանք իսկապես ռուսական են, որովհետև բացի այդ պնդումներից, չկան ոչ մի հավաստի ապացույց։
Քաղաքագետը կարծում է, որ հնարավոր է նաև երրորդ կողմի դերակատարում, որը կարող է շահագրգռված լինել լարվածության սրմամբ․ «Կարող ենք դիտարկել տարբեր վարկածներ, ընդհուպ՝ երրորդ կողմ, որը պարզապես փորձում է առկա հակամարտությանը կամ առկա դիմակայությանը հավելյալ լարվածության նոր շերտ ավելացնել։ Դա արդեն անմիջականորեն կարող է ներգրավել ՆԱՏՕ անդամ երկրներին, որոնք հիմա անուղղակիորեն ներգրավված են ուկրաինական ռազմաճակատում։ Այդ պարագայում կարող են արդեն ուղիղ ներգրավման մեջ լինել Ռուսաստանի հետ բախման տեսանկյունից. օրինակ, նույն Ուկրաինան կարող է շահագրգռված լինել այս ճակատը ընդլայնելու հարցում»։
Նա հիշեցրել է նաև, որ եվրոպական քաղաքական գործիչներ նախկինում էլ նշել են Ուկրաինայի փորձերի մասին՝ եվրոպական երկրներին ավելի ակտիվ ներգրավել հակամարտության մեջ։ Մերցի խոսքով՝ անօդաչուները զինված չեն եղել և հիմնականում հետախուզական նպատակներ են ունեցել։ Քաղաքագետ Բադալյանը նշում է, որ նման հայտարարությունների հավաստիության հարցը դեռևս բաց է․ «Այս հայտարարություններում հավաստիության կոմպոնենտը դեռևս բավական բաց է։ Նույն կերպ նշվում է՝ հնարավոր է ռուսական, բայց հնարավոր է նաև, օրինակ, ինդոնեզական։ Այսինքն՝ այդ ձևակերպումը մեզ թույլ է տալիս մտածել, որ հնարավոր է՝ նաև ոչ։ Քանի դեռ չկան հստակ ապացույցներ՝ խոցված անօդաչու կամ տեխնիկական տվյալներ, մենք կարող ենք դիտարկել տարբեր վարկածներ»։
Բադալյանի խոսքով՝ որոշ ուժերի համար այս իրավիճակում կարող է ձեռնտու լինել, եթե ՆԱՏՕ-Ռուսաստան լարվածությունը ստանա ավելի ուղիղ բնույթ։

German Chancellor Friedrich Merz has said that he believes Russia is responsible for the numerous drones spotted in German airspace over the weekend. As a result, dozens of flights were disrupted and more than 10,000 passengers were stranded at Munich Airport.
“The tension in Moscow-Berlin relations is certainly not new, and I think that if a drone is possibly spotted, that tension may simply gain a new layer,” political scientist Hakob Badalyan told Radar Armenia, emphasizing that it is necessary to understand whether they are really Russian, because apart from these allegations, there is no reliable evidence.
The political scientist believes that the role of a third party is also possible, which may be interested in escalating tensions. “We can consider different versions, even a third party that is simply trying to add a new layer of tension to the existing conflict or the existing confrontation. This could directly involve NATO member states, which are now indirectly involved in the conflict on the Ukrainian front. In that case, they could be directly involved in the conflict with Russia. For example, Ukraine itself could be interested in expanding this front.”
He also recalled that European politicians have previously mentioned Ukraine’s attempts to involve European countries in the conflict more actively. According to Merz, the drones were not armed and mainly had reconnaissance purposes. Political scientist Badalyan notes that the question of the reliability of such statements is still open. “The reliability component in these statements is still quite open. It is also stated that it may be Russian, but it is also possible, for example, that it is Indonesian. In other words, this formulation allows us to consider both the possibility and impossibility of certain outcomes. As long as there is no clear evidence, such as a downed drone or technical data, we can consider different versions.”
According to Badalyan, it may be beneficial for some forces in this situation if the NATO-Russia tension takes on a more direct nature.