Հայաստանը ԵՄ առանցքային գործընկերն է. Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը անդրադարձել է Կոպենհագենում իր և վարչապետ Փաշինյանի հանդիպմանը։ Լայենը այս մասին գրառում է արել  X-ի իր էջում՝ հանդիպումը բնորոշելով բովանդակալից։
«Մենք շատ բովանդակալից զրույց ունեցանք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Շնորհավորեցինք Հայաստանին՝ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահի հետ, Թրամփի աջակցությամբ, ձեռք բերված նշանակալի առաջընթացի համար։ Սա կարևոր քայլ է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ուղղությամբ։
Մենք վճռական ենք խորացնել մեր համագործակցությունը։ Հայաստանը ԵՄ առանցքային գործընկերն է։
Մեր «Գլոբալ դարպաս» ռազմավարության միջոցով մենք կխթանենք տարածաշրջանային հաղորդակցությունը՝ ընդգրկելով առևտուրը, տրանսպորտը, էներգետիկան և թվային ոլորտները։
Անհամբեր սպասում ենք 2026 թվականի առաջին կեսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի հաջորդ գագաթնաժողովին»,- գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։

Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен прокомментировала встречу с премьер-министром Николом Пашиняном в Копенгагене. В своём сообщении в X она охарактеризовала переговоры как содержательные.
«Мы провели очень содержательную беседу с премьер-министром Николом Пашиняном.
Поздравили Армению с достигнутым в Вашингтоне при поддержке Дональда Трампа значительным прогрессом во встрече с президентом Азербайджана. Это важный шаг на пути к миру и стабильности в регионе.
Мы полны решимости углублять сотрудничество. Армения — ключевой партнёр Европейского союза.
Через стратегию Global Gateway мы будем способствовать развитию региональной взаимосвязанности, включая торговлю, транспорт, энергетику и цифровую сферу.
С нетерпением ждём следующего саммита Европейского политического сообщества, который состоится в Ереване в первой половине 2026 года», — написала председатель Еврокомиссии.