ԱՄՆ մաքսային ու սահմանային պաշտպանության ծառայության աշխատակիցները ՀՀ-ում են
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից հայտնում են, որ Հայաստան են այցելել ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության ներկայացուցիչները։
«Ողջունում ենք ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության գործընկերներին Հայաստանում։
Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 11-ը ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության թիմը կաշխատի ՀՀ սահմանապահ ուժերի հետ՝ իրականացնելու կարողությունների գնահատում և բացահայտելու բարելավման կարիք ունեցող ուղղությունները՝ «Բացերի/հնարավորությունների վերլուծության գործընթացի» միջոցով։ Այս վերլուծական մեթոդաբանությունը, որը հաջողությամբ կիրառվել է այլ վայրերում, կօգնի ամրապնդել սահմանների անվտանգությունը՝ հստակեցնելով ռազմավարական ներդրումներ պահանջող ուղղությունները։
Հպարտ ենք աջակցել այս առաջին քայլին՝ ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» կարողությունների զարգացման ոլորտում մեր գործընկերության իրագործմանը, որի մասին հուշագիրը ստորագրվեց նախագահ Թրամփի և վարչապետ Փաշինյանի միջև օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը»։

From September 29 to October 11, a U.S. Customs and Border Protection team will work with the Armenian Border Guard to conduct a capability assessment and identify areas for improvement through the “Gap/Opportunity Analysis Process.” This analytical methodology, which has been successfully applied elsewhere, will help strengthen border security by identifying areas that require strategic investment.
We are proud to support this first step in implementing our “Crossroads of Peace” capacity development partnership, the memorandum of understanding of which was signed by President Trump and Prime Minister Pashinyan at the White House on August 8.”