ՀՀ վարչապետն ու Ֆրանսիայի նախագահը քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումները
Կոպենհագենում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։
Հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Մակրոնը քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմաոլորտ համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները։ Կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ձևավորված առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների բարձր մակարդակը և ընդգծել համատեղ նոր նախաձեռնությունների իրականացման կարևորությունը։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին, Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և «TRIPP» նախագծի իրականացմանը վերաբերող հարցեր։
Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատել է իր երկրի շարունակական աջակցությունը Հայաստանի անկախությանն ու ինքնիշխանությանը, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին։ Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիային Հայաստանի համար այս կարևոր փուլում ցուցաբերած համակողմանի աջակցության համար։

In Copenhagen, within the framework of the 7th Summit of the European Political Community, the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, met with the President of the Republic of France, Emmanuel Macron.
During the meeting, Prime Minister Pashinyan and President Macron discussed the course of Armenia-France multi-sectoral cooperation and development prospects. The parties reaffirmed the high level of the privileged relations established between Armenia and France and emphasized the importance of implementing new joint initiatives.
Issues related to regional developments, the agreements reached at the Washington Peace Summit, and the implementation of the TRIPP project were also discussed.
The French President reaffirmed his country’s continued support for Armenia’s independence and sovereignty, as well as its commitment to the agenda of democratic reforms. Prime Minister Pashinyan thanked France for the comprehensive support it has provided to Armenia at this crucial stage.