Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Գերմանիայի դեսպանին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ազգային տոնի կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կլաուդիա Բուշին։
Նախագահ Խաչատուրյանը, ողջունելով դեսպանին շնորհավորել է նրան և Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին ու իշխանություններին, մաղթել է բարգավաճում, խաղաղություն և նորանոր հաջողություններ:
Դեսպան Կլաուդիա Բուշն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ բարեմաղթանքների համար և նշել, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում բոլոր ջանքերը ներդնում է երկու երկրների բարեկամության և գործակցության ամրապնդման համար:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել են ինչպես երկկողմ հարաբերությունների խորացումն ու զարգացումը, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում համագործակցության սերտացումը։ Կողմերը նշել են, որ Հայաստանի և Գերմանիայի գործընկերությունը նպաստում է ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական կապերի ամրապնդմանը, այլև տարածաշրջանում ժողովրդավարական արժեքների և կայունության ապահովմանը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին և Կենսաբազմազանության վերաբերյալ COP-17 համաժողովին։ Դեսպան Բուշը նշել է, որ գերմանական կողմի ուշադրության կենտրոնում են այս կարևոր միջազգային միջոցառումները և ընդգծել է, որ Գերմանիան պատրաստ է ցուցաբերել իր աջակցությունն ու ապահովել լայն մասնակցություն:
Նախագահը և դեսպանը բարձր են գնահատել նաև Գերմանիայի կողմից տարիների ընթացքում ցուցաբերված աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական և պետական ինստիտուտների բարեփոխումների ուղղությամբ, ինչը կարևոր նշանակություն ունի երկրի զարգացման և եվրոպական ինտեգրման գործընթացում։

Президент Республики Армения Ваге Хачатурян по случаю национального праздника Федеративной Республики Германия принял чрезвычайного и полномочного посла Германии в Армении Клаудию Буш.
Приветствуя гостью, президент поздравил её, а также дружественный народ и власти Германии, пожелав процветания, мира и новых успехов.
В ответ посол Клаудия Буш поблагодарила за тёплый приём и добрые пожелания, подчеркнув, что в ходе своей дипломатической миссии прилагает все усилия для укрепления дружбы и сотрудничества между двумя странами.
В ходе встречи стороны отметили важность углубления двусторонних отношений и развития сотрудничества в рамках Европейского союза. Было подчеркнуто, что партнёрство Армении и Германии способствует не только укреплению политических и экономических связей, но и утверждению демократических ценностей и стабильности в регионе.
Особое внимание уделили предстоящим в 2026 году в Армении международным мероприятиям — саммиту Европейского политического сообщества и конференции COP-17 по биоразнообразию. Посол Буш отметила, что Германия придаёт этим событиям большое значение и готова оказать содействие, обеспечив широкое участие.
Президент и посол также высоко оценили многолетнюю поддержку Германии в деле реформирования демократических и государственных институтов в Армении, что имеет важное значение для развития страны и процесса её европейской интеграции.