Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Գերմանիայի դեսպանին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ազգային տոնի կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կլաուդիա Բուշին։
Նախագահ Խաչատուրյանը, ողջունելով դեսպանին շնորհավորել է նրան և Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին ու իշխանություններին, մաղթել է բարգավաճում, խաղաղություն և նորանոր հաջողություններ:
Դեսպան Կլաուդիա Բուշն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ բարեմաղթանքների համար և նշել, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում բոլոր ջանքերը ներդնում է երկու երկրների բարեկամության և գործակցության ամրապնդման համար:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել են ինչպես երկկողմ հարաբերությունների խորացումն ու զարգացումը, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում համագործակցության սերտացումը։ Կողմերը նշել են, որ Հայաստանի և Գերմանիայի գործընկերությունը նպաստում է ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական կապերի ամրապնդմանը, այլև տարածաշրջանում ժողովրդավարական արժեքների և կայունության ապահովմանը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին և Կենսաբազմազանության վերաբերյալ COP-17 համաժողովին։ Դեսպան Բուշը նշել է, որ գերմանական կողմի ուշադրության կենտրոնում են այս կարևոր միջազգային միջոցառումները և ընդգծել է, որ Գերմանիան պատրաստ է ցուցաբերել իր աջակցությունն ու ապահովել լայն մասնակցություն:
Նախագահը և դեսպանը բարձր են գնահատել նաև Գերմանիայի կողմից տարիների ընթացքում ցուցաբերված աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական և պետական ինստիտուտների բարեփոխումների ուղղությամբ, ինչը կարևոր նշանակություն ունի երկրի զարգացման և եվրոպական ինտեգրման գործընթացում։

Vahagn Khachaturyan received the German Ambassador
President of the Republic Vahagn Khachaturyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Claudia Busch on the occasion of the National Day of the Federal Republic of Germany.
President Khachaturyan, welcoming the Ambassador, congratulated her and the friendly people and authorities of Germany, and wished them prosperity, peace, and new successes.
Ambassador Claudia Busch, in turn, thanked the reception and offered warm wishes, noting that during her diplomatic mission, she is making every effort to strengthen the friendship and cooperation between the two countries.
During the meeting, the importance of both deepening and developing bilateral relations and fostering closer cooperation within the European Union framework was emphasized. The parties noted that the partnership between Armenia and Germany contributes not only to the strengthening of political and economic ties but also to ensuring democratic values ​​and stability in the region.
During the conversation, the European Political Community Summit and the COP-17 Conference on Biodiversity to be held in Armenia in 2026 were discussed. Ambassador Bush noted that these important international events are in the focus of the German side's attention and emphasized that Germany is ready to provide its support and ensure broad participation.
The President and the Ambassador also highly appreciated the support provided by Germany over the years towards the reforms of democratic and state institutions in Armenia, which is of great importance for the country's development and European integration process.