Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը ԵՔՀ գագաթնաժողովի փակման նիստում
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կոպենհագենում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի փակման նիստում հանդես է եկել ելույթով: Վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Թույլ տվեք շնորհավորել Դանիային Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովը գերազանց մակարդակով կազմակերպման համար: Այսօր մենք քննարկեցինք մեր բոլոր պետությունների քաղաքական, անվտանգության և տնտեսական օրակարգն առաջ մղող հրատապ հարցեր: Հիմնվելով ԵՔՀ բոլոր գագաթնաժողովների հաջողության վրա՝ Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել հաջորդ՝ 8-րդ գագաթնաժողովը Երևանում:
ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովը Հայաստանում հյուրընկալելը կամրապնդի մեր ինտեգրումը եվրոպական ընտանիքին և հնարավորություն կտա ցուցադրել մեր առաջընթացը ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում:
Ասելով սա՝ ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել յուրաքանչյուրիդ՝ ձեզ Երևանում հյուրընկալելու պատվի համար։ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար Եվրոպայի հետ ավելի սերտ կապը ռազմավարական նշանակություն ունի։ ԵՔՀ գագաթնաժողովները նույնպես կարևոր դեր են խաղացել մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խթանման գործում։ Հատկանշական է, որ 2022 թվականին Պրահայում անցկացված հենց այս գագաթնաժողովի շրջանակներում էր, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը վերահաստատեցին միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։ Այս համաձայնագիրը ձեռք է բերվել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ և ակտիվ մասնակցությամբ։
Անցյալ տարի, կրկին ԵՔՀ շրջանակներում, Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար աջակցեցին միմյանց թեկնածությունը՝ հյուրընկալելու ԵՔՀ առաջիկա գագաթնաժողովներից մեկը։
Այս համաձայնագրերը, ըստ էության, հիմք հանդիսացան Վաշինգտոնում կայացած պատմական գագաթնաժողովի համար, որտեղ ես և նախագահ Ալիևը խաղաղություն հռչակեցինք։ Եվ այժմ, երբ այցելեք Երևան 2026 թ.-ին և Բաքու` 2027 թ-ին, դուք կտեսնեք երկու պետություն, որոնք աշխատում են խաղաղության և կապակցվածության ամրապնդման և ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։
Հաշվի առնելով սա, ԵՔՀ Երևանի գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներից մեկը կլինի կապակցվածությունը։ Միջին միջանցքի իրականացումը և Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև ապրանքների, էներգիայի, օպտիկամանրաթելային մալուխների անխոչընդոտ կապը ներկայացնում են փոխադարձ հետաքրքրություն։
Բացի այդ, ես կարծում եմ, որ հատկապես այսօր կարևոր է ամրապնդել Եվրոպայի կարողությունը՝ պայքարելու մեր առջև ծառացած հիբրիդային սպառնալիքների դեմ և, միևնույն ժամանակ, պահպանելու ժողովրդավարական կառավարման ամբողջականությունը, օրենքի գերակայությունը, ազատ և արդար ընտրությունները և քաղաքական բազմակարծությունը, նույնիսկ ներքին կամ արտաքին ճնշումների պայմաններում։
Քանի որ Հայաստանը հաջորդ տարի հյուրընկալելու է նաև Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը` COP17-ը, մենք հույս ունենք, որ ԵՔՀ-ն կարող է նաև ծառայել որպես հարթակ՝ կանաչ տնտեսության անցման օրակարգը քննարկելու համար, այն գիտակցմամբ, որ մեր քննարկման արդյունքները հետագայում կներկայացվեն համաշխարհային ասպարեզ COP17-ի ընթացքում։
Հայաստանն արդեն սկսել է ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։ Եվ առաջիկա ամիսներին մենք կկիսվենք որոշ նոր գաղափարներով և նախաձեռնություններով, որոնք ուղղված են Եվրոպական քաղաքական համայնքի հետագա ամրապնդմանը և նոր խթան հաղորդելուն։
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնելով Կոպենհագենին՝ ցանկանում եմ բոլորիդ հրավիրել Երևան` 2026 թվականի մայիսի 4-ին։ Բայց մենք պատրաստում ենք ոչ պաշտոնական, բարեկամական ընդունելության երեկույթ մայիսի 3-ին` կիրակի երեկոյան։ Այսպիսով, հուսով եմ տեսնել բոլորիդ այնտեղ։ Մեծ պատիվ և հաճույք կլինի բոլորիդ հյուրընկալելը»։

Nikol Pashinyan's speech at the closing session of the EPC Summit
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan delivered a speech at the closing session of the European Political Community Summit in Copenhagen. The Prime Minister, in particular, noted:
“Let me congratulate Denmark on the excellent organization of the 7th Summit of the European Political Community. Today, we discussed pressing issues that advance the political, security, and economic agendas of all our states. Building on the success of all the EPC summits, Armenia is preparing to host the next, 8th Summit, in Yerevan.
Hosting the 8th EPC Summit in Armenia will strengthen our integration into the European family and will provide an opportunity to demonstrate our progress in the field of democratic reforms.
Having said this, I would like to thank each of you once again for the honor of hosting you in Yerevan. For the South Caucasus region, closer ties with Europe are of strategic importance. EPC summits have also played a crucial role in promoting peace and stability in our area. It is noteworthy that, within the framework of the 2022 Prague summit, Armenia and Azerbaijan reaffirmed their respect for each other’s sovereignty and territorial integrity, as outlined in the 1991 Alma-Ata Declaration. This agreement was reached in the presence and with the active participation of French President Emmanuel Macron and former President of the European Council Charles Michel.
Last year, again within the framework of EPC, Armenia and Azerbaijan mutually supported each other’s candidacy to host one of the upcoming EPC summits.
These agreements, in fact, served as the basis for the historic Summit in Washington, where President Aliyev and I declared peace. And now, when you visit Yerevan in 2026 and Baku in 2027, you will see two states working to strengthen and institutionalize peace and connectivity.
With this in mind, one of the main themes of the EPC Yerevan Summit will be connectivity. The implementation of the Middle Corridor and the seamless connection of goods, energy, and fiber-optic cables between Europe, the South Caucasus, and Central Asia are of mutual interest.
In addition, I believe it is essential today to strengthen Europe’s capacity to combat the hybrid threats we face, while preserving the integrity of democratic governance, the rule of law, free and fair elections, and political pluralism, even in the face of internal or external pressures.
As Armenia will also host the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) next year, we hope that the EPC can also serve as a platform to discuss the green economy transition agenda, with the understanding that the results of our discussion will be further presented to the global arena during COP17.
Armenia has already started preparations for the 8th EPC Summit. In the coming months, we will share new ideas and initiatives aimed at further strengthening and revitalizing the European political community.
Once again, thanking Copenhagen, I would like to invite you all to Yerevan on May 4, 2026. But we are preparing an informal, friendly reception party on Sunday evening, May 3. So, I hope to see you all there. It will be a great honor and pleasure to host you all.”