Մանրամասներ Նիկոլ Փաշինյան-Իլհամ Ալիև հանդիպումից
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025թ. հոկտեմբերի 2-ին Դանիայի Թագավորության մայրաքաղաք Կոպենհագենում հանդիպում են ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում։
Կողմերն ընդգծել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի նախաձեռնած Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի պայմանավորվածությունների նշանակալիությունը։ Նրանք վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակելու աշխատանքը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ։
Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը կարևորել են տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցության օգուտները, քննարկել են Ադրբեջանի տարածքում ենթակառուցվածքների զարգացման և Հայաստանի տարածքում «TRIPP» նախագծի իրականացման առաջընթացը՝ մտքեր են փոխանակել Վաշինգտոնի հռչակագրի իրագործման շուրջ։
Այս համատեքստում, կողմերը ողջունել են ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը և դրա հետ առնչվող բոլոր կառույցները դադարեցնելու վերաբերյալ միաձայն ընդունված որոշումը։
Կողմերը կարևորել են վստահություն ձևավորող միջոցառումների հետագա իրականացման անհրաժեշտությունը և համաձայնել են շարունակել իրենց շփումները։

Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met on October 2, 2025, in Copenhagen, the capital of Denmark, within the framework of the 7th Summit of the European Political Community.
The parties emphasized the significance of the agreements reached at the Washington Peace Summit initiated by US President Donald J. Trump. They reaffirmed their readiness to continue working towards further strengthening peace between Armenia and Azerbaijan.
The Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan highlighted the benefits of transport and communication in the region, discussed the progress of infrastructure development in Azerbaijan's territory and the implementation of the TRIPP project in Armenia's territory, and exchanged views on the implementation of the Washington Declaration.
In this context, the parties welcomed the unanimous decision to suspend the OSCE Minsk Process and all related structures.
The parties emphasized the need for further implementation of confidence-building measures and agreed to continue their contacts.