ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթում հայտարարել է, թե ժողովրդավարության դեմ գործիքները Հայաստանում կիրառվել են ամենախոցելի շրջանում՝ 44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո, երբ խոր քաղաքական ճգնաժամ էր առկա․
«44-օրյա պատերազմն ինչ-որ առումով հիբրիդային պատերազմի մաս էր, որի թիրախում ՀՀ պետականությունն ու անկախությունն էին»,- ասել է նա։
Ըստ նրա, հենց ժողովրդավարությունն էր, որ փրկեց երկրի պետականությունն ու անկախությունը։
Վարչապետը նշել է, որ պատերազմն ու ապատեղեկատվությունն այն գործիքներն էին, որոնցից օգտվելով՝ հակաժողովրդավարական ուժերը պահանջում էին իշխանությունը հանձնել իրենց․ «Սակայն մենք հրաժարվել են իշխանությունը հանձնել․ ժողովրդից ստացած իշխանությունը կարող ենք միայն ժողովրդին վերադարձնել, ու կազմակերպել ենք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ»։
Նա հիշեցրել է, որ ՔՊ-ն ոչ միայն ստացել է ընտրողների մեծամասնությունը, այլև ձևավորել սահմանադրական մեծամասնություն. «Ժողովուրդը հասկացավ, որ այդ ընտրությունն է, որ երաշխավորելու է իր՝ ժողովրդի իշխանությունը»։

Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в своём выступлении в ПАСЕ заявил, что инструменты против демократии в Армении были применены в самый уязвимый период — сразу после 44-дневной войны, когда в стране царил глубокий политический кризис.
«44-дневная война в каком-то смысле была частью гибридной войны, мишенью которой были государственность и независимость Республики Армения», — сказал он.
По его словам, именно демократия спасла государственность и независимость страны.
Премьер отметил, что война и дезинформация были теми инструментами, с помощью которых антидемократические силы требовали передать им власть. «Однако мы отказались передавать власть. Власть, полученную от народа, мы можем вернуть только народу, и потому организовали внеочередные парламентские выборы», — подчеркнул он.
Он напомнил, что партия «Гражданский договор» не только получила большинство голосов избирателей, но и сформировала конституционное большинство: «Народ понял, что именно эти выборы гарантируют его, народа, власть».