Ետընտրական պրոցես հասկացությունը քաղաքական կյանքից վերացել է. վարչապետ
Հայաստանի քաղաքական կյանքից վերացել է ետընտրական պրոցես հասկացությունը. հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշւինյանը ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթում։
«Մինչդեռ 2018թ. թավշյա հեղափոխությունից առաջ դա երկրի քաղաքական կյանքի ամենահաճախ օգտագործվող տերմինն էր. մարդիկ փոփոխությունների հույսը կապում էին ետընտրական պրոցեսների հետ, որովհետև գիտեին՝ ընտրությունները կեղծվելու են իշխանությունների կողմից, ինչի հետևանքով ետընտրական պրոցեսների պատեհություն էր առաջանալու»,- ասել է նա։
Միաժամանակ, ըստ Փաշինյանի, որոշ ուժերի կողմից երկրում շարունակվում է կիրառվել ընտրակաշառքի պրակտիկան. «Խնդիրը ոչ միայն այն է, որ իրավապահներից մեծ ջանք է պահանջվում նման դեպքերը բացահայտելու համար, այլև չկան ընտրությունների վրա ընտրակաշառքի ազդեցության չափը պարզելու գործնական մեխանիզմներ»։
Նա նաև նշել է. «Լրատվական ռեսուրսների մեծ մասը գտնվում է 2018թ հեղափոխությամբ իշխանությունից հեռացված, իսկ ներկայումս որպես ընդդիմություն հանդես եկող ուժերի տնօրինման ներքո, ովքեր իրենց ապօրինաբար կուտակած հարստության մի մասը, ապօրինի գույքի բռնագանձման գործընթացից փրկելու համար, ծախսում են ապատեղեկատվության տարածման համար։ Շատ դեպքերում նրանք աջակցություն են ստանում համախոհ արտերկրյա ուժերից։ Ապատեղեկատվության այս արշավի դեմ գործնական միջոցների ձեռնարկումը կարող է մեկնաբանվել որպես խոսքի ազատության սահմանափակման փորձ, իսկ գործողությունների բացակայությունը դիտարկվում է որպես ժողովրդավարության խեղճություն, անպաշտպանություն»։

The concept of a post-election process has disappeared from political life. Prime Minister
The concept of a post-election process has disappeared from Armenia's political life, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced in his speech at the PACE.
"While before the Velvet Revolution of 2018, it was the most frequently used term in the country's political life. People pinned their hopes for change on post-election processes, because they knew that the elections would be rigged by the authorities, as a result of which there would be an opportunity for post-election processes," he said.
At the same time, according to Pashinyan, electoral bribery continues to be used by some forces in the country. "The problem is not only that law enforcement agencies require great effort to uncover such cases, but there are also no practical mechanisms to determine the extent of the impact of electoral bribery on elections."
He also noted: "The majority of media resources are under the control of the forces that were ousted from power in the 2018 revolution and are currently acting as the opposition, who spend part of their illegally accumulated wealth on spreading disinformation to save themselves from the process of confiscating illegal assets. In many cases, they receive support from like-minded foreign forces. Taking practical measures against this disinformation campaign can be interpreted as an attempt to restrict freedom of speech, and the lack of action is viewed as the impoverishment and defenselessness of democracy."