Խաղաղության համաձայնագրի համատեքստում սահմանադրության հետ խնդիր չկա. վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե խաղաղության համաձայնագրի համատեքստում սահմանադրության հետ կապված որևէ խնդիր չկա․
«Սահմանադրությունը քննարկում ենք մեր ներքին օրակարգի շրջանակում, չենք քննարկում փոփոխությունների հարցը, որովհետև դրա կարիքը խաղաղության համաձայնագրի համատեքստում չկա»,- ասել է նա՝ ԵԽԽՎ պատգամավորների հարցերին ի պատասխան։ Ըստ վարչապետի, իրենք 2020թ. փետրվարից ու դրանից առաջ որդեգրել են նոր սահմանադրություն ընդունելու անհրաժեշտություն։
Նա նաև նշել է, որ ԵԽԽՎ-ն լավ է տիրապետում Հայաստանում ընտրությունների արդյունքների կեղծման պատմություններին. «Այդ ընթացքում սահմանադրություն է ընդունվել, տեղի են ունեցել սահմանադրության հանրաքվեներ, և Հայաստանում հանրային ընկալումն այն է, որ ժողովուրդը երբեք իրականում սահմանադրության օգտին չի քվեարկել»։
Ըստ նրա, ժողովուրդը չի համարում, որ իրավակարգը իր որոշման արդյունքում է հաստատվել. «Այդ ալերգիկ երևույթը հաղթահարելու տարբերակը ես տեսնում եմ նոր սահմանադրության ընդունումը, որտեղ ժողովուրդն ազատ կամարտահայտմամբ կքվեարկի նոր սահմանադրության օգտին»։

В контексте мирного соглашения проблем с Конституцией нет: Премьер-министр
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в контексте мирного соглашения никаких проблем, связанных с Конституцией, не существует.
«Мы обсуждаем Конституцию в рамках нашей внутренней повестки. Вопроса о её изменении не рассматриваем, так как в контексте мирного соглашения в этом нет необходимости», — сказал он, отвечая на вопросы депутатов ПАСЕ. По словам премьера, ещё с февраля 2020 года и ранее была выработана необходимость принятия новой Конституции.
Он также отметил, что в ПАСЕ хорошо осведомлены об истории фальсификаций результатов выборов в Армении. «В тот период принимались конституции, проводились конституционные референдумы, и в общественном восприятии Армении укоренилось мнение, что народ никогда на самом деле не голосовал за Конституцию», — подчеркнул Пашинян.
По его словам, народ не считает, что правопорядок был установлен в результате его собственного решения. «Я вижу преодоление этого аллергического явления в принятии новой Конституции, за которую народ свободным волеизъявлением проголосует», — добавил премьер-министр.