Վարչապետը հանդիպում է ունեցել ՄԻԵԴ նախագահի հետ
Ստրասբուրգում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Մատիաս Գիյոմարի հետ։
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի առանցքային դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական համակարգում և կարևորել Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին ու ՄԻԵԴ-ին, ինչը հանդիսանում է ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ամրապնդման հիմնասյուներից մեկը։
Վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի Կառավարության կողմից իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումների ընթացքը՝ ընդգծելով դրանց նպատակային ուղղվածությունը՝ արդարադատության համակարգի անկախություն, արդյունավետություն և հաշվետվողականության բարձրացում։
Մատիաս Գիյոմարը դրական է գնահատել Հայաստանում ընթացող բարեփոխումները և վստահություն հայտնել, որ դրանք կնպաստեն մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակի բարձրացմանը։ Նա վերահաստատել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև ՄԻԵԴ-ի նախադեպային իրավունքի կիրառմանն առնչվող հարցեր և անդրադարձել արդարադատության համակարգի կայացման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։

Prime Minister Nikol Pashinyan of the Republic of Armenia met with the President of the European Court of Human Rights, Mattias Guyomar, in Strasbourg.
Prime Minister Pashinyan highly appreciated the key role of the European Court of Human Rights in the European system of human rights protection and highlighted Armenia's membership in the Council of Europe and the ECHR, which is one of the pillars of strengthening democracy and the rule of law.
The Prime Minister presented the process of judicial and legal reforms being implemented by the Government of Armenia, emphasizing their targeted direction: increasing the independence, efficiency, and accountability of the justice system.
Mattias Guyomar positively assessed the reforms underway in Armenia and expressed confidence that they will contribute to raising the level of human rights protection. He reaffirmed the European Court of Human Rights' readiness to continue close cooperation with the Republic of Armenia.
During the meeting, the parties also discussed issues related to the application of ECHR case law. They explored prospects for developing the justice system and expanding bilateral cooperation in the field of human rights protection.