Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հեռավար կարգով մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների հերթական նիստին: Փոխվարչապետը հանդես է եկել ելույթով, ողջունել նիստի մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնել բելառուսական կողմին նիստի կազմակերպման համար։
ՀՀ փոխվարչապետն իր ելույթում նշել է, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի և ԱՊՀ երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար՝ արձանագրելով, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշները փոքր-ինչ նվազել են, և այս համատեքստում ընդգծել է կոոպերացիայի ամրապնդմանը, տնտեսությունների արդիականացմանը և նորարարությունների ներդրմանն ուղղված գործողությունների ծրագրի ժամանակին ընդունման անհրաժեշտությունը և կարևորությունը։
Փոխվարչապետն իր ելույթում նշել է նաև, որ կայուն և համապարփակ տնտեսական զարգացումն անհնար է առանց ժամանակակից ենթակառուցվածքների ստեղծման և արդյունավետ տրանսպորտային ու հաղորդակցության լոգիստիկայի հաստատման։
«Այս առումով կցանկանայի նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանձնառու է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության օրակարգին»,- նշել է փոխվարչապետը և Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի ելույթին ի պատասխան՝ հայտնել է, որ հարկ է ձեռնպահ մնալ «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինի օգտագործումից՝ հավելելով, որ երկրների միջև ստորագրված բարձր մակարդակի փաստաթղթերի համաձայն ապաշրջափակման համատեքստում պետք է օգտագործել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» սահմանումը։
Ելույթի վերջում Մհեր Գրիգորյանը հայտնել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ԱՊՀ շրջանակներում կառուցողական գործընկերության հետագա ամրապնդումը՝ խոստումնալից և փոխշահավետ նախագծերի իրականացման նպատակով։

Deputy Prime Minister Mher Grigoryan participated in the regular session of the heads of government of the CIS countries via video conference. The Deputy Prime Minister delivered a speech, welcomed the participants to the session, and thanked the Belarusian side for organizing it.
In his speech, the RA Deputy Prime Minister noted that in the first half of this year, the trade turnover between Armenia and the CIS countries amounted to approximately $ 4 billion, indicating that the indicators have decreased slightly compared to the same period last year. In this context, he emphasized the need and importance of adopting an action plan promptly, aimed at strengthening cooperation, modernizing economies, and introducing innovations.
In his speech, the Deputy Prime Minister also noted that sustainable and comprehensive economic development is impossible without the creation of modern infrastructure and the establishment of effective transport and communication logistics.
“In this regard, I would like to note that the Republic of Armenia is committed to the regional connectivity agenda,” the Deputy Prime Minister noted. In response to the speech of Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov, he stated that it is necessary to refrain from using the term “Zangezur Corridor,” adding that in accordance with the high-level documents signed between the countries, the definition of “Trump’s Path for International Peace and Prosperity” should be used in the context of de-blockade.
At the end of his speech, Mher Grigoryan expressed the readiness of the Armenian side to continue further strengthening constructive partnership within the CIS for the purpose of implementing promising and mutually beneficial projects.