Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեն Բերսեն բարձր են գնահատել ՀՀ-ԵԽ համագործակցությունը
Ստրասբուրգում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ։
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է վարչապետի այցը Ստրասբուրգ և ընդգծել Եվրոպայի խորհրդի ու Հայաստանի Կառավարության միջև ձևավորված ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության փաստը։ Ալեն Բերսեի խոսքով՝ այդ համագործակցությունը նպաստել է Հայաստանի Հանրապետությունում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների առաջմղմանը բոլոր ուղղություններով։ Նա վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ համագործակցության շրջանակում նախատեսված ծրագրերը հետագայում ևս հաջողությամբ կիրականացվեն։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ այս այցը՝ 2019 թվականի առաջին այցից վեց տարի անց, տեղի է ունենում կարևոր ժամանակահատվածում։ Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը հաղթահարելով վերջին հինգ տարիների բարդ մարտահրավերները, գտնվում է իր զարգացման շրջադարձային կետում։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը Եվրոպայի խորհուրդը համարում է ժողովրդավարական զարգացման ռազմավարական գործընկեր և կարևորել կառույցի դերակատարությունը ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ու օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում։
Կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցության գործողությունների արդյունավետ իրականացման փաստը, ինչպես նաև քննարկել երկկողմ օրակարգային հարցեր՝ անդրադառնալով Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին։
Ալեն Բերսեն ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և հույս հայտնել, որ խաղաղության հաստատմամբ Հարավային Կովկասում ստեղծված նոր իրողությունը տարածաշրջանում կբացի զարգացման լայն հնարավորություններ։

В Страсбурге состоялась встреча Премьер-министра Республики Армения Николa Пашиняна с Генеральным секретарем Совета Европы Аленом Берсе.
Генеральный секретарь Совета Европы поприветствовал визит Премьер-министра в Страсбург и подчеркнул факт активного и эффективного сотрудничества между Советом Европы и Правительством Армении. По словам Алена Берсе, это сотрудничество способствовало продвижению институциональных реформ во всех направлениях в Республике Армения. Он выразил уверенность, что программы, запланированные в рамках двустороннего сотрудничества, будут успешно реализованы и в дальнейшем.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за тёплый приём и отметил, что этот визит, спустя шесть лет после первого визита в 2019 году, происходит в важный период. По словам Премьер-министра, преодолев сложные вызовы последних пяти лет, Армения находится на переломном этапе своего развития. Он подчеркнул, что Армения рассматривает Совет Европы как стратегического партнёра в вопросах демократического развития и высоко оценивает роль этой организации в укреплении демократии, прав человека и верховенства закона.
Стороны высоко оценили эффективность реализации совместных действий в рамках сотрудничества Армения–Совет Европы, а также обсудили двусторонние вопросы повестки дня, уделив внимание процессу демократических реформ в Армении.
Ален Берсе приветствовал предварительное подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и выразил надежду, что установление мира создаст новые широкие возможности для развития в регионе Южного Кавказа.