Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեն Բերսեն բարձր են գնահատել ՀՀ-ԵԽ համագործակցությունը
Ստրասբուրգում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ։
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է վարչապետի այցը Ստրասբուրգ և ընդգծել Եվրոպայի խորհրդի ու Հայաստանի Կառավարության միջև ձևավորված ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության փաստը։ Ալեն Բերսեի խոսքով՝ այդ համագործակցությունը նպաստել է Հայաստանի Հանրապետությունում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների առաջմղմանը բոլոր ուղղություններով։ Նա վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ համագործակցության շրջանակում նախատեսված ծրագրերը հետագայում ևս հաջողությամբ կիրականացվեն։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ այս այցը՝ 2019 թվականի առաջին այցից վեց տարի անց, տեղի է ունենում կարևոր ժամանակահատվածում։ Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը հաղթահարելով վերջին հինգ տարիների բարդ մարտահրավերները, գտնվում է իր զարգացման շրջադարձային կետում։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը Եվրոպայի խորհուրդը համարում է ժողովրդավարական զարգացման ռազմավարական գործընկեր և կարևորել կառույցի դերակատարությունը ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ու օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում։
Կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցության գործողությունների արդյունավետ իրականացման փաստը, ինչպես նաև քննարկել երկկողմ օրակարգային հարցեր՝ անդրադառնալով Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին։
Ալեն Բերսեն ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և հույս հայտնել, որ խաղաղության հաստատմամբ Հարավային Կովկասում ստեղծված նոր իրողությունը տարածաշրջանում կբացի զարգացման լայն հնարավորություններ։

Nikol Pashinyan and Alain Berset highly appreciated the Armenia-CoE cooperation
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan met with the Secretary General of the Council of Europe, Alain Berset, in Strasbourg.
The Secretary General of the Council of Europe welcomed the Prime Minister’s visit to Strasbourg and emphasized the fact of active and effective cooperation established between the Council of Europe and the Government of Armenia. According to Alain Berset, this cooperation has contributed to the promotion of institutional reforms in the Republic of Armenia in all directions. He expressed confidence that the programs envisaged within the framework of bilateral cooperation will continue to be successfully implemented in the future.
Prime Minister Pashinyan thanked them for the warm welcome and noted that this visit, six years after the first visit in 2019, takes place at a critical time. According to the Prime Minister, Armenia, having overcome the complex challenges of the last five years, is at a turning point in its development. He emphasized that Armenia considers the Council of Europe a strategic partner for democratic development and highlighted the role of the structure in strengthening democracy, human rights, and the rule of law.
The parties highly appreciated the effective implementation of Armenia-Council of Europe cooperation activities, as well as discussed bilateral agenda issues, referring to the process of democratic reforms in Armenia.
Alain Berset welcomed the initialing of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan. He expressed hope that the new reality created in the South Caucasus with the establishment of peace will open up broad development opportunities in the region.