Նիկոլ Փաշինյանն ու Անտոնիու Գուտերեշը հանդիպել են
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հետ:
Զրուցակիցները կարևորել են օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի Հարավային Կովկասում կայունության ապահովմանն ու համագործակցության խթանմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-ից 30-ը Հայաստանում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի կազմակերպմանը և այդ ուղղությամբ համագործակցությանը վերաբերող հարցերի:

Премьер-министр Никол Пашинян в Нью-Йорке встретился с Генеральным секретарём ООН Антониу Гутерришем.
Собеседники подчеркнули важность предварительного подписания 8 августа в Вашингтоне мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и выразили уверенность, что это будет способствовать обеспечению стабильности и развитию сотрудничества на Южном Кавказе.
Они также обсудили организацию 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая пройдёт в Армении 18–30 октября 2026 года, и вопросы, касающиеся сотрудничества в этом направлении.