Հայաստանը և Ադրբեջանը ստորագրեցին Հռչակագիր, որը բացում է մեր պատմության նոր էջը. Սիմոնյան
Աշխատանքային այցով Իսպանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Մադրիդում մասնակցել է ՀՀ անկախության օրվան նվիրված ընդունելությանը, որը կազմակերպել էր Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով:
«Ձերդ գերազանցություններ,
Պատվարժան հյուրեր,
Մեծ պատիվ է այսօր ձեզ հետ մասնակցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային տոնին նվիրված հանդիսավոր ընդունելությանը:
Մեր Ազգային տոնը ոչ միայն Հայաստանի անկախության հռչակման տոն է, այլև մեր որդեգրած արժեքների՝ ազատության, տոկունության, խաղաղության և ժողովրդավարության հանդեպ հանձնառության վերահաստատում:
Այս տարի մեր տոնակատարությունն ունի շատ կարևոր ուղերձ: 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ Հայաստանը և Ադրբեջանը ստորագրեցին Հռչակագիր, որը բացում է մեր պատմության նոր էջը: Այն կարևոր հանգրվան է մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման ճանապարհին, խաղաղություն, որին մեր ժողովուրդները վաղուց են սպասում և որին արժանի են:
Ուրախ ենք, որ այս կարևոր օրը նշում ենք Մադրիդում՝ մի քաղաքում, որը խորհրդանշում է մշակութային բազմազանությունը, երկխոսությունը և բարեկամությունը: Հայաստանի և Իսպանիայի հարաբերությունները, հիմնված փոխադարձ հարգանքի և ընդհանուր ձգտումների վրա, շարունակաբար զարգանում են քաղաքական, տնտեսական և մշակութային ոլորտներում: Մենք բարձր ենք գնահատում Իսպանիայի դերը՝ որպես գործընկեր թե՛ Եվրոպական միության շրջանակներում, թե՛ դրա սահմաններից դուրս և ակնկալում մեր համագործակցության հետագա խորացում:
Հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Իսպանիայում բնակվող հայ համայնքին, որի նվիրվածության ու աշխատանքի շնորհիվ մեր երկու ժողովուրդների միջև ստեղծվել է կենդանի կամուրջ:
Թող այս օրը ևս մեկ առիթ հանդիսանա ավելի խորացնելու Հայաստանի և Իսպանիայի կապերը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների բարօրության, խաղաղության ու բարեկեցության:

Находящийся с рабочим визитом в Королевстве Испания председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян в Мадриде принял участие в приеме, посвященном Дню независимости РА, который был организован посольством Армении в Испании. Председатель НС РА выступил с приветственной речью:
«Ваши превосходительства,
Для меня большая честь сегодня вместе с вами участвовать в торжественном приеме, посвященном Национальному празднику Республики Армения.
Наш Национальный праздник — это не только праздник провозглашения независимости Армении, но и подтверждение нашей приверженности ценностям, которые мы приняли: свободе, стойкости, миру и демократии.
В этом году наш праздник имеет очень важное послание. 8 августа 2025 года в Вашингтоне при поддержке президента Дональда Трампа Армения и Азербайджан подписали Декларацию, которая открывает новую страницу нашей истории. Это важный этап на пути установления длительного мира в нашем регионе, мира, которого наши народы давно ждут и которого они достойны.
Мы рады, что отмечаем этот важный день в Мадриде — городе, который символизирует культурное многообразие, диалог и дружбу. Отношения Армении и Испании, основанные на взаимном уважении и общих стремлениях, непрерывно развиваются в политической, экономической и культурной сферах. Мы высоко ценим роль Испании как партнера как в рамках Европейского Союза, так и за его пределами, и ожидаем дальнейшего углубления нашего сотрудничества.
Особую благодарность выражаю армянской общине, проживающей в Испании, благодаря преданности и труду которой между нашими двумя народами создан живой мост.
Пусть этот день станет еще одним поводом для углубления связей Армении и Испании во имя благополучия, мира и процветания наших народов.