Թող հրապարակի ԼՂ մասին փաստաթղթերը. Լևոն Տեր-Պետրոսյան
«Թող հրապարակի Ղարաբաղի վերաբերյալ բոլոր փաստաթղթերը․ հարյուր անգամ ասել եմ, չի հրապարակում։ Հրապարակի, արդեն վեճը վերջացած կլինի»,-ասել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Անդրադառնալով 2018 թվականի իրադարձությունների և այդ ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանին աջակցելու մասին հարցին,  Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ասել է․ «Հեղեղը ինչպե՞ս գնահատել․ դա այնպիսի փոթորիկ է, որ մարդը հաջողեց։ Մարդը ինչ նպատակ դրել էր, հասավ»,-ասել է նա։
Լրագրողի հարցին ի պատասխան նա շեշտել է, որ Փաշինյանն իր հոգեզավակը չէ, իսկ 2008-ին իր  կողքին շատերն են  կանգնած եղել․ «Այդ ժամանակ շատ լավ էր, աշխատում էինք»։
Ինչ վերաբերում է ԼՂ խնդրին, առաջին նախագահը նշել է.  «Իմ թեզերը նա կործանեց՝ Ստեփանակերտում հայտարարելով «Արցախը Հայաստան է, և վերջ»։
Նա կեղծ է որակել պնդումները, թե Փաշինյանը կրկնում է իր խաղաղության օրակարգը ․ «Իմ խաղաղության պլանը որևէ կապ չունի նրա հետ, ինչից խոսում է Փաշինյանը»։ Նա նաև շեշտել է, որ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում իր վարած քաղաքականությունը որևէ կապ չունի Փաշինյանի վարած քաղաքականության հետ․ «Բացարձակապես ոչ մի կապ չունի»։
Հարցին՝ ստեղծված իրավիճակում կա՞ ելք, առաջին նախագահը դրական պատասխան է տվել. «Ելք միշտ կա»։
Հիշեցնենք՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը մասնակցում է իր 80-ամյակի առթիվ Մատենադարանում կազմակերպված միջազգային գիտաժողովին։

Пусть опубликует документы по Карабаху — Левон Тер-Петросян
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян в беседе с журналистами заявил: «Пусть опубликует все документы по Карабаху. Сто раз говорил — не публикует. Опубликует, и спор будет исчерпан».
Отвечая на вопрос о событиях 2018 года и поддержке Никола Пашиняна в тот период, Тер-Петросян отметил: «Что сказать? Поднялось народное движение, и ему удалось. Он достиг цели, которую поставил перед собой».
При этом он подчеркнул, что Пашинян не является его «крестным сыном», а в 2008 году рядом с ним стояли многие: «Тогда было очень хорошо, мы работали».
Коснувшись карабахского вопроса, экс-президент сказал: «Он разрушил мои тезисы, заявив в Степанакерте: “Арцах — это Армения, и точка”».
Тер-Петросян назвал ложными утверждения о том, что Пашинян повторяет его мирную повестку: «Мой план мира не имеет никакого отношения к тому, о чём говорит Пашинян».
Он также подчеркнул, что его политика по урегулированию карабахского конфликта не имеет ничего общего с политикой действующего премьер-министра: «Абсолютно никакой связи нет».
На вопрос, есть ли выход из нынешней ситуации, первый президент ответил утвердительно: «Выход всегда есть».
Напомним, Левон Тер-Петросян принимает участие в международной конференции, организованной в Матенадаране по случаю его 80-летия.