ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 24-ին Մադրիդում հանդիպել է Իսպանիայի Թագավորության Պատգամավորների կոնգրեսի նախագահ Ֆրանսինա Արմենգոլ Սոսիասի հետ:
Զրուցակիցների քննարկումների առանցքում է եղել Հայաստան-Իսպանիա հարաբերությունների զարգացման շրջանակը` մասնավորապես շեշտը դնելով միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման, ինչպես նաեւ տնտեսական, կրթական, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության վրա: Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, վիզաների ազատականացման գործընթացին վերաբերող խնդիրներին և Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Առանձնակի կարևորվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Վաշինգտոնում հաստատված խաղաղությանն առնչվող հարցը, որի համատեքստում Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի նախագահն արժևորել է ստորագրված փաստաթղթերը` նշելով, որ Իսպանիան տարածաշրջանում խաղաղության կողմնակից է:

The President of the Spanish Congress of Deputies appreciated the signed documents
On September 24, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, met with the President of the Congress of Deputies of the Kingdom of Spain, Francina Armengol Socias, in Madrid.
The focus of the discussions between the interlocutors was the development of Armenia-Spain relations, with particular emphasis on the activation of inter-parliamentary ties, as well as cooperation in the economic, educational, and high-tech sectors. Reference was also made to the RA-EU relations, issues related to the visa liberalization process, and the ongoing democratic reforms in Armenia.
The issue of peace between Armenia and Azerbaijan, which was addressed in Washington, was given special importance. In this context, the President of the Congress of Deputies of Spain appreciated the signed documents, noting that Spain is a supporter of peace in the region.
Alen Simonyan also drew his counterpart's attention to the issue of prisoners of war and illegally held persons in Azerbaijan, highlighting the problem of those considered missing.