Այսօր էլ պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը. Ռուբինյան
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հույս է հայտնել, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրվի ու կվավերացվի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում։
ՆԱՏՕ ԽՎ 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի ժամանակ ունեցած ելույթում նա նշել է, թե այսօր պատմական հնարավորություն կա՝ անցյալի հակամարտությունները կարգավորելու և խաղաղ, բարիդրացիական ապագա կառուցելու համար։
Նա խոսել է նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին՝ շեշտելով, որ այն շարունակում է մնալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը. «Այդ պատմական հնարավորությունը՝ կառուցելու բարիդրացիական հարաբերություններ, չպետք է բաց թողնվի։ Հարաբերությունների  կարգավորումը ոչ միայն կբերի կայունություն ու բարօրություն տարածաշրջանում, այլև կնպաստի գլոբալ անվտանգության ամրապնդմանը՝ ցույց տալով, որ երկարատև հակամարտությունները հնարավոր է հաղթահարել երկխոսության ու դիվանագիտության միջոցով»։
Նա հույս է հայտնել, որ Թուրքիան կպատասխանի Հայաստանի պատրաստակամությանը՝ հնարավորինս շուտ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ ու ունենալ բաց սահմաններ։ «Մենք դրան պատրաստ ենք հենց այսօր»,- ասել է նա։
Ըստ Ռուբինյանի, Հայաստանի անվտանգության ռազմավարությունը տասնամյակներ շարունակ միայն մեկ բևեռից է կախված եղել, ինչը բազմաթիվ խնդիրներ է ստեղծել, և հիմա աշխատում են դրա դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ»։

Вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян выразил надежду, что мирный договор между Арменией и Азербайджаном будет подписан и ратифицирован в максимально сжатые сроки.
Выступая на 108-м семинаре ПА НАТО «Роуз-Рот», он отметил, что сегодня существует исторический шанс урегулировать конфликты прошлого и построить мирное, добрососедское будущее.
Касаясь отношений с Турцией, Рубинян подчеркнул, что их нормализация остаётся одним из приоритетов внешней политики Армении: «Эта историческая возможность — выстроить добрососедские отношения — не должна быть упущена. Урегулирование отношений не только обеспечит стабильность и процветание в регионе, но и будет способствовать укреплению глобальной безопасности, доказывая, что даже продолжительные конфликты можно преодолеть через диалог и дипломатию».
Он выразил надежду, что Турция ответит на готовность Армении как можно скорее установить дипломатические отношения и открыть границы. «Мы готовы к этому уже сегодня», — подчеркнул Рубинян.
По его словам, стратегия национальной безопасности Армении долгие годы опиралась на один центр силы, что создавало множество проблем. Сейчас ведётся работа по её диверсификации.