Այսօր էլ պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը. Ռուբինյան
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հույս է հայտնել, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրվի ու կվավերացվի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում։
ՆԱՏՕ ԽՎ 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի ժամանակ ունեցած ելույթում նա նշել է, թե այսօր պատմական հնարավորություն կա՝ անցյալի հակամարտությունները կարգավորելու և խաղաղ, բարիդրացիական ապագա կառուցելու համար։
Նա խոսել է նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին՝ շեշտելով, որ այն շարունակում է մնալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը. «Այդ պատմական հնարավորությունը՝ կառուցելու բարիդրացիական հարաբերություններ, չպետք է բաց թողնվի։ Հարաբերությունների  կարգավորումը ոչ միայն կբերի կայունություն ու բարօրություն տարածաշրջանում, այլև կնպաստի գլոբալ անվտանգության ամրապնդմանը՝ ցույց տալով, որ երկարատև հակամարտությունները հնարավոր է հաղթահարել երկխոսության ու դիվանագիտության միջոցով»։
Նա հույս է հայտնել, որ Թուրքիան կպատասխանի Հայաստանի պատրաստակամությանը՝ հնարավորինս շուտ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ ու ունենալ բաց սահմաններ։ «Մենք դրան պատրաստ ենք հենց այսօր»,- ասել է նա։
Ըստ Ռուբինյանի, Հայաստանի անվտանգության ռազմավարությունը տասնամյակներ շարունակ միայն մեկ բևեռից է կախված եղել, ինչը բազմաթիվ խնդիրներ է ստեղծել, և հիմա աշխատում են դրա դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ»։

Today we are ready to establish diplomatic relations with Turkey. Rubinyan
Deputy Speaker of the National Assembly Ruben Rubinyan expressed hope that the Armenian-Azerbaijani peace agreement will be signed and ratified as soon as possible.
In his speech at the 108th "Rose-Roth" seminar of the NATO PA, he noted that today there is a historic opportunity to resolve past conflicts and build a peaceful, good-neighborly future.
He also spoke about relations with Turkey, emphasizing that it continues to remain one of the priorities of the RA foreign policy. "This historic opportunity to build good-neighborly relations should not be missed. The normalization of relations will not only bring stability and prosperity to the region. Still, it will also contribute to strengthening global security, showing that long-standing conflicts can be overcome through dialogue and diplomacy."
He expressed hope that Turkey will respond to Armenia's readiness to establish diplomatic relations and have open borders as soon as possible. "We are ready for this right today," he said.
According to Rubinyan, Armenia's security strategy has depended on only one pole for decades, which has created numerous problems, and now they are working towards diversifying it."