ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել «108-րդ ՌՈՈՒԶ-ՌՈԹ սեմինար»-ի շրջանակներում:
«Մեծ պատիվ է ելույթով հանդես գալ «108-րդ Ռոուզ-Ռոթ սեմինար»-ի շրջանակներում: Թույլ տվեք ելույթս սկսել՝ արտահայտելով Հայաստանի երախտագիտությունը ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովին և բոլոր մասնակիցներին, ովքեր շարունակում են խթանել երկխոսությունն ու համագործակցությունը գլոբալ և տարածաշրջանային մակարդակներում: Երկխոսությունը լավագույն գործիքներից է հակամարտությունները լուծելու, ինչպես նաև այն կանխելու համար:
Խորհրդանշական է, որ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարը տեղի է ունենում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած գագաթնաժողովից հետո, որի արդյունքում Հարավային Կովկասում խաղաղություն է հաստատվել: Խաղաղություն, որին տարածաշրջանի ժողովուրդները երկար են սպասել: Այժմ մենք աշխատելու ենք խաղաղությունն ինստիտուցիոնալացնելու ուղղությամբ, որպեսզի երաշխավորենք դրա հարատևությունը:
Խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործում մեծ կարևորություն ունի տարածաշրջանի տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը: Այս նպատակով Հայաստանը ժամանակին ներկայացրել էր «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը դրական արձագանքի է արժանացել Հայաստանի գործընկերների կողմից: Միևնույն ժամանակ Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հայտարարության հիման վրա ստեղծվելու է «Թրամփի ուղի` հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցության ծրագիրը, որը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մաս է: Նմանատիպ ծրագրերի իրականացումն անխուսափելիորեն կնպաստի տարածաշրջանային փոխկախվածության ձևավորմանը, ինչը, իր հերթին, դրական ազդեցություն կունենա խաղաղության պահպանման հարցում:
Ձեռք բերված խաղաղությունը հանդիսանում է երկկողմ և բազմակողմ երկխոսությունների նշանակալի օրինակ, որոնց առաջմղմամբ ակտիվորեն զբաղվում է այս հարթակը:
Ընդհանրապես, մենք խորը համոզմունք ունենք, որ Հայաստանի անվտանգության ամրապնդման, ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման, ինքնիշխանության և անկախության շարունակական զարգացման լավագույն պայմաններն ապահովում է խաղաղությունը: Հենց այս համոզմունքն ու 2021 թվականին ժողովրդից ստացած խաղաղության օրակարգի մանդատը նպաստել են այսօրվա միջավայրի ձևավորմանը: Ստեղծված պայմաններում Հայաստանը ոչ միայն ամրապնդելու է իր պետականության հատկանիշները, այլ նաև ընդլայնելու է համագործակցությունը գործընկերների հետ:
Հայաստանը բարձր է գնահատում ՆԱՏՕ-ի հետ տարբեր ձևաչափերով գործընկերությունը: Հայաստանը և ՆԱՏՕ-ն համագործակցում են օրենքի գերակայության, բազմաոլորտ բարեփոխումների թափանցիկության, հակահաբեկչության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերով, ինչպես նաև պաշտպանական բարեփոխումների ծրագրերի մշակման և իրականացման ուղղությամբ։ Միաժամանակ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական կրթության բարելավման ծրագրի (DEEP) աջակցությամբ Հայաստանը իրականցնում է լայնամաշտաբ բարեփոխումներ ռազմական կրթության ոլորտում։ Հարկ է նշել, որ Հայաստանն ավելացրել է իր ներգրավվածությունը ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելությունում Կոսովոյում (KFOR), որն ընդգծում է Հայաստանի պատրաստակամությունը խորացնելու գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ։ Մենք ցանկանում ենք «ՆԱՏՕ-ի անհատական հարմարեցված գործընկերության ծրագիր»-ը (ITPP) հնարավորինս արագ վերջնականացնել և անցնել իրագործմանը՝ Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև հարաբերություններին նոր թափ տալու նպատակով:
Ցանկանում եմ ընդգծել նաև Հայաստանի անվտանգության ապահովման ռազմավարական մոտեցումներից մեկը: Դեռևս 2023 թվականին Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության Խորհուրդը հաստատել է «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականը: Հայաստանը դիմակայունությունը դիտարկում է որպես համակառավարական և համահասարակական կարողություն՝ Հայաստանի շուրջ ստեղծված միջավայրից բխող ռիսկերին դիմագրավելու նպատակով: Առաջնորդվելով նաև Համապարփակի վերաբերյալ հայտնի ուղենիշներով՝ Հայաստանը իր «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականով ձգտում է ամրապնդել քաղաքացիական պատրաստվածությունը և ապահովել ներգրավվածությունը, ամրապնդելու Հայաստանի անվտանգությունը:
«Համապարփակ անվտանգության» տեսալականի ձևավորման հիմք է հանդիսացել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը: Հետաքրքիր է, որ Համապարփակ անվտանգության գաղափարը սկզբից ակտիվ քննարկվել է հանրային մակարդակում՝ մասնագիտական համայնքի կողմից: Արդյունքում Կառավարությունն արձագանքել է հանրային պահանջին և որդեգրել «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականը: Ի դեպ, մենք ժողովրդավարությունը դիտարկում ենք որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման կարևոր գործիք, իսկ կոռուպցիան՝ մեր ազգային անվտանգությանը սպառնալիք:
Ներկայումս աշխատում ենք «Համապարփակ անվտանգության» տեսլականի գործողությունների պլանի ձևավորման և իրագործման վրա՝ խորհրդակցություններ սկսելով ԵՄ-ի հետ, որպեսզի վերջինս աջակցի Համապարփակ անվտանգության իրագործման աշխատանքներում: Վերոնշյալի շրջանակներում ցանկանում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ԵՄ-ին նման պատրաստակամության համար:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այս սեմինարին ելույթ ունենալու հնարավորության համար։ Եկեք համատեղ շարունակենք մեր աշխատանքը՝ հանուն խաղաղության և անվտանգության՝ ինչպես մեր տարածաշրջանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս»,- ասել է նա:

We consider democracy as an essential tool for ensuring Armenia's security. Security Council Secretary
Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan delivered a speech within the framework of the “108th ROSE-ROTH Seminar”.
“It is a great honor to deliver a speech within the framework of the “108th Rose-Roth Seminar”. Allow me to begin my speech by expressing Armenia’s gratitude to the NATO Parliamentary Assembly and all participants who continue to promote dialogue and cooperation at the global and regional levels. Dialogue is one of the best tools for resolving conflicts, as well as for preventing them.
It is symbolic that the Rose-Roth Seminar takes place after the summit held in Washington on August 8, as a result of which peace was established in the South Caucasus. Peace, which the peoples of the region have long awaited. Now we will work towards institutionalizing peace to guarantee its sustainability.
Unblocking the economic infrastructure of the region is of great importance in the institutionalization of peace. For this purpose, Armenia once presented the “Crossroads of Peace” project, which received a positive response from Armenia’s partners. At the same time, the “Trump Path for International Peace and Prosperity” communication program, which is part of the “Crossroads of Peace” project, will be created based on the trilateral statement signed in Washington. The implementation of such programs will inevitably contribute to the formation of regional interdependence, which, in turn, will have a positive impact on maintaining peace.
The achieved peace is a significant example of bilateral and multilateral dialogues, which this platform is actively promoting.
In general, we are deeply convinced that peace provides the best conditions for strengthening Armenia’s security, establishing democratic institutions, and the continuous development of sovereignty and independence. It is this conviction and the mandate for the peace agenda received from the people in 2021 that have contributed to the formation of today’s environment. In the current circumstances, Armenia will not only strengthen its statehood, but also expand cooperation with partners.
Armenia highly appreciates the partnership with NATO in various formats. Armenia and NATO cooperate on the rule of law, transparency of multi-sector reforms, counter-terrorism and the fight against corruption, as well as on the development and implementation of defense reform programs. At the same time, with the support of NATO’s Defense Education Enhancement Program (DEEP), Armenia is implementing large-scale reforms in the field of military education. It is worth noting that Armenia has increased its involvement in the NATO peacekeeping mission in Kosovo (KFOR), which emphasizes Armenia’s readiness to deepen its partnership with NATO. We want to finalize and implement the “NATO Individually Tailored Partnership Program” (ITPP) as soon as possible to give new impetus to relations between Armenia and NATO.
I would also like to emphasize one of Armenia’s strategic approaches to ensuring security. Back in 2023, the Security Council of the Republic of Armenia approved the “Comprehensive Security” vision. Armenia views resilience as a pan-governmental and pan-societal capability to address risks arising from the environment surrounding Armenia. Guided also by the well-known guidelines on Comprehensive Security, Armenia, with its “Comprehensive Security” vision, seeks to strengthen civil preparedness and ensure engagement to enhance Armenia’s security.
The development of democratic institutions in Armenia served as the basis for the formation of the “Comprehensive Security” vision. Interestingly, the idea of ​​Comprehensive Security was actively discussed at the public level from the very beginning, by the professional community. As a result, the Government responded to public demand and adopted the “Comprehensive Security” vision. By the way, we view democracy as an essential tool for ensuring Armenia’s security, and corruption as a threat to our national security.
We are currently working on the formulation and implementation of the Action Plan for the Comprehensive Security Vision, having initiated consultations with the EU for its support in the implementation of Comprehensive Security. In this context, I express my special gratitude to the EU for such readiness.
Thank you once again for the opportunity to address this seminar. Let us continue our work together for peace and security, both in our region and beyond,” he said.