Ինձ համար մեծ պատիվ էր հյուրընկալել Ձեզ․ Թրամփը շնորհավորել է Փաշինյանին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ, հայտնում են ՀՀ կառավարությունից․
Հարգելի՛ պարոն Վարչապետ,
Ամերիկայի ժողովրդի և իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ և հայ ժողովրդին Անկախության օրվա առթիվ։
Մեր ժողովուրդների միջև ամուր կապերն ու համատեղ արժեքները շարունակում են մնալ մեր երկու երկրների միջև կայուն բարեկամության հիմքը։ Մենք կշարունակենք ամրապնդել այդ կապերը մեր ռազմավարական գործընկերության միջոցով, որը կհզորացնի երկու երկրները և կստեղծի նոր հնարավորություններ՝ համագործակցելու այնպիսի կարևոր ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, արհեստական բանականությունը, տեխնոլոգիաները և տրանզիտային ենթակառուցվածքները։
Ինձ համար մեծ պատիվ էր հյուրընկալել Ձեզ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին՝ խաղաղության ուղղությամբ մեր նվաճումը միասին նշելու համար։ Մենք ակնկալում ենք բացահայտել Հայաստանը որպես «Խաղաղության խաչմերուկ» ներկայացնելու Ձեր գեղեցիկ տեսլականի, ինչպես նաև Հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու (TRIPP) ամբողջ ներուժը. դրանք երկուսն էլ կխորհրդանշեն մեր փոխադարձ հանձնառությունը և կստեղծեն իրական տնտեսական առավելություններ։

The President of the United States of America, Donald Trump, has sent a congratulatory message to the Republic of Armenia on its Independence Day, the Government of the Republic of Armenia reports.
Dear Mr. Prime Minister,
On behalf of the American people and myself, I congratulate you and the Armenian people on your Independence Day.
The strong bonds and shared values between our peoples continue to be the foundation of our enduring friendship. We will continue to strengthen these ties through our strategic partnership, which will boost both countries and create new opportunities to cooperate in vital areas such as energy, artificial intelligence, technology, and transit infrastructure.
It was a great honor to host you on August 8, 2025, to celebrate our achievement in the direction of peace together. We look forward to discovering the full potential of your beautiful vision of presenting Armenia as a “Crossroads of Peace " and the Trump Path to International Peace and Prosperity (TRIPP), both of which will symbolize our mutual commitment and create real economic benefits.