Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արմավիր քաղաքում ներկա է գտնվել ՀՀ անկախության 34-րդ տարեդարձին նվիրված Ֆեստիվառին:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, որ հավաքվել եք Արմավիրի կենտրոնական հրապարակում և մեզ հետևում եք հեռուստատեսությամբ և համացանցով. այսօր սեպտեմբերի 21-ն է, և ես մեզ բոլորիս, ձեզ բոլորիդ շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա առիթով։
1991 թվականի այս օրը տեղի ունեցավ անկախության հանրաքվե, և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ավելի քան 94 % -ն «այո» պատասխանեց հարցին, թե ցանկանում են արդյոք, որ Հայաստանը լինի անկախ պետություն՝ Խորհրդային Միության կազմից դուրս։ Այդ օրից ի վեր մեր երկիրը, մեր պետությունն անցել է բազում փորձություններով: Եվ այդ փորձությունների արդյունքում մեր ժողովրդի անկախության պետականության գիտակցումն էականորեն ուժեղացել է: Եվ այդ գիտակցության շնորհիվ է, որ մենք կարողացել ենք հաղթահարել մեզ համակած բոլոր փորձությունները:
Ես այս ամբիոնից, այս տոնական օրն ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ, Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, մեր բոլոր նահատակներին՝ Հայաստանի անկախության, ազատության, ինքնիշխանության դիրքերում ամուր կանգնելու համար, շնորհակալ եմ բոլորիցդ։
Անկախություն ձեռք բերելու պրոցեսը նման է գնացքի վագոնից ավտոմեքենայով ճանապարհը շարունակելու: Պետությունը նման է ավտոմեքենային, որ իր տիրոջը, ժողովրդին, կարող է տանել Ա կետից Բ կետը, մեր այսօրվա կետից կարող է տանել մեր ցանկացած հաջորդ կետը: Բայց դրա համար կան մի քանի կարևոր պայմաններ. ինչպես յուրաքանչյուր ավտոմեքենա, մենք պետք է հոգ տանենք մեր պետության վիճակի մասին: Երկրորդը՝ մեր պետության փաստաթղթերը, ինչպես ավտոմեքենայի պարագայում, պետք է լինեն տեղին և կարգին: Մենք պետք է իմանանք համաշխարհային երթևեկության կանոնները, որպեսզի ի վիճակի լինենք մեր պետության՝ մեր մեքենայի վարումով ճիշտ և շրջահայաց ձևով հասնել այն կետին, որի մասին երազում ենք: Իսկ այդ կետն ազատությունն է, բարեկեցությունն է, անվտանգությունն է, խաղաղությունն է և երջանկությունն է:
Ես ուզում եմ վստահաբար բոլորիդ հավաստիացնել, որ այսօր, այո՛, մեր երկիրը շատ վստահ է զգում իրեն այդ ճանապարհին: Այս ամենի մասին խոսելիս մենք չենք երազում միայն ապագայի մասին, որովհետև ուզում ենք, որ ապագան լինի այսօր, և ապագան այսօր է: Այս լեփ-լեցուն հրապարակը մեր այսօրվա ազատության խորհրդանիշն է, մեր այսօրվա ինքնիշխանության խորհրդանիշն է, մեր այսօրվա անկախության խորհրդանիշն է և մեր գիտակցության խորհրդանիշն է, որ մենք աշխատանքով, կրթությամբ, մեր սեփական ջանքով պիտի կառուցենք այն երջանկությունը և բարեկեցությունը, որին արժանի է մեր ժողովուրդը: Մեր ժողովուրդն արժանի է ապրել երջանիկ և բարեկեցիկ: Եվ մենք սեփական ձեռքերով պետք է կառուցենք մեր երկրի երջանկությունը և բարեկեցությունը: Եվ այդ երջանկությունը և բարեկեցությունն ամենաազդու, ամենապատկառազդու և ամենաարժանի հուշարձանն է մեր բոլոր նահատակներին, մեր երկրի անկախության համար, իրենց կյանքը տված մեր բոլոր զինվորներին և մեր բոլոր քաղաքացիներին։ Եվ ես ուզում եմ մենք բոլորս այսօր հարգանքի տուրք մատուցենք մեր բոլոր նահատակներին, ովքեր ընկան, որ Հայաստանը ապրի, ովքեր ընկան, որ մեր երեխաներն ապրեն, ովքեր ընկան, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռք բերի իրական ազատություն, իրական անկախություն:
Եվ ես լռության պայմաններում, ձեր բոլորի ներկայությամբ և թույլտվությամբ, հարգելով մեր բոլոր նահատակների հիշատակը՝ այս տոնական օրով, այս տոնական հրապարակում ծնկի կգամ նրանց առաջ։

"We must build the happiness and prosperity of our country with our own hands." Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the Festival dedicated to the 34th anniversary of the Republic of Armenia's independence in the city of Armavir.
The Prime Minister made a speech in which, in particular, he noted:
"Dear citizens of the Republic of Armenia, who have gathered in the central square of Armavir and are following us on television and the Internet: today is September 21, and I congratulate all of us, all of you, on the occasion of the Independence Day of the Republic of Armenia.
On this day in 1991, an independence referendum was held, and more than 94% of the citizens of the Republic of Armenia answered "yes" to the question of whether they wanted Armenia to be an independent state outside the Soviet Union. Since that day, our country, our state, has gone through many trials. And as a result of these trials, the awareness of our people's independence and statehood has significantly strengthened. And it is thanks to this awareness that we have been able to overcome all the trials that have befallen us.
From this podium, on this holiday, I would like to thank all of you, the citizens of the Republic of Armenia, and all our martyrs for standing firmly in the defense of Armenia's independence, freedom, and sovereignty. I am grateful to all of you.
The process of gaining independence is like moving from a train carriage to a car. The state is like a car that can take its owner, the people, from point A to point B, from our current point to any of our following points. But there are several essential conditions for this: like any car, we must take care of the condition of our state. Secondly, the documents of our state, as in the case of a vehicle, must be relevant and in order. We must know the rules of the world's traffic to drive our state, our car, correctly and prudently to the point we dream of. And that point is freedom, prosperity, security, peace, and happiness.
I want to assure you all that today, our country feels very confident on that path. When we talk about all this, we are not just dreaming about the future, because we want the future to be today, and the future is today. This crowded square is a symbol of our freedom today, a symbol of our sovereignty today, a symbol of our independence today, and a symbol of our awareness that we must build the happiness and prosperity that our people deserve through work, education, and our own efforts. Our people deserve to live happily and prosperously. And we must build the happiness and prosperity of our country with our own hands. And that happiness and wealth are the most impressive, most respectful, and most worthy monuments to all our martyrs, to all our soldiers who gave their lives for the independence of our country, and to all our citizens. And I want all of us today to pay tribute to all our martyrs, who fell so that Armenia could live, who lost so that our children could live, who fell so that the Republic of Armenia could gain true freedom, true independence.
And in silence, in the presence and with your permission, respecting the memory of all our martyrs, on this festive day, in this festive square, I will kneel before them.