ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստանում Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 34-րդ տարեդարձի առիթով:
ՌԴ կառավարության ղեկավար Միխայիլ Միշուստինի շնորհավորական ուղերձում նշված է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի,
Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ։
Համոզված եմ, որ նոր խոստումնալից նախաձեռնությունների առաջխաղացմանն ուղղված գործնական համագործակցության ընդլայնումը, Եվրասիական տնտեսական միության և Անկախ Պետությունների Համագործակցության շրջանակներում ինտեգրման խորացումը լիովին համապատասխանում է Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության շահերին։
Մաղթում եմ Ձեզ, հարգելի Նիկոլ Վովայի, քաջառողջություն և բարեկեցություն, իսկ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին՝ երջանկություն և բարգավաճում»։
* * *
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Հայաստանի կառավարությանը և հղում լավագույն բարեմաղթանքներս:
Այս ամսվա սկզբին Դուք հաջող այց կատարեցիք Չինաստան՝ մասնակցելու ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանն, ինչպես նաև չին ժողովրդի՝ ճապոնացի զավթիչների դեմ դիմադրության պատերազմում հաղթանակի և ֆաշիզմի դեմ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 80-ամյակին նվիրված միջոցառումներին: ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինը և Դուք ունեցաք բեղմնավոր հանդիպում և երկկողմ հարաբերությունները բարձրացրեցիք պատմականորեն ամենաբարձր՝ ռազմավարական գործընկերության մակարդակի: «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեղ իրականացման շրջանակներում համագործակցությունը հիմնովին խթանելու համար պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին ջանք գործադրել, որպեսզի շարունակաբար հարստացնենք չին-հայկական ռազմավարական գործընկերության հարաբերությունների օրակարգը:
Հայաստանի Հանրապետությանը մաղթում եմ բարգավաճում և հզորություն, իսկ հայ ժողովրդին՝ երջանկություն և բարօրություն»:
Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Ձեր հայրենակիցներին Անկախության օրվա առթիվ։
Իր ինքնիշխան զարգացման տարիների ընթացքում Հայաստանն անցել է խորը բարեփոխումների փշոտ ճանապարհ՝ հասնելով տպավորիչ արդյունքների պետականության ամրապնդման, քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական արդիականացման, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում երկրի հեղինակության բարձրացման գործում։
Այս հաջողությունները հստակ արտացոլում են Ձեր անձնուրաց աշխատանքը և անսասան կամքը։ Ղազախստանում Ձեզ ճանաչում և հարգում են որպես ականավոր պետական գործչի, ով ունի երկրի ապագա զարգացման և նրա ժողովրդի ձգտումների ռազմավարական տեսլական։
Վստահ եմ, որ Ձեր հմուտ և ուժեղ ղեկավարության ներքո Հայաստանը կշարունակի ստեղծագործ աճի իր առաջանցիկ ուղին և կհասնի նոր բարձունքների՝ բարգավաճ պետություն կառուցելու գործում։
Ղազախստանի ժողովուրդն անկեղծորեն ուրախ է Ձեր երկրի նվաճումների համար։ Մենք հատուկ նշանակություն ենք տալիս բազմակողմանի միջպետական կապերի ամրապնդմանը՝ հավերժական բարեկամության ոգու ներքո։
Հարգելի Նիկոլ Վովայի, մաղթում եմ Ձեզ շարունակական հաջողություններ Ձեր պատասխանատու պետական ծառայության մեջ՝ ի նպաստ եղբայրական Հայաստանի բարօրության և առաջընթացի»։
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդ Ալ-Ֆաթթահ Ալ-Սիսիի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Ինձ համար պատիվ է փոխանցելու Ձեզ և բարեկամ Ձեր ժողովրդին իմ սրտագին ողջույնները և լավագույն մաղթանքները Հայաստանի Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Օգտվելով առիթից, կցանկանայի Եգիպտոսի երախտագիտությունը հայտնել մեր երկու երկրները միավորող բարեկամական կապերի համար: Իմ պատրաստակամությունն եմ հայտնում տարբեր ոլորտներում մեր երկկողմ համագործակցության հետագա ընդլայնման հարցում՝ ի բարօրություն մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների ընդհանուր շահերի:
Ձերդ գերազանցություն, մաղթում եմ Ձեզ ամենայն բարիք և շարունակական հաջողություններ, իսկ բարեկամ հայ ժողովրդին՝ մշտական բարօրություն և առաջընթաց»:
Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ էմոմալի Ռահմոնի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
Հաճույքով հղում եմ Ձեզ և Հայաստանի Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին անկեղծ շնորհավորանքներս ու ջերմ մաղթանքներս երկրի ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ։
Տաջիկստանը հանձնառու է Հայաստանի հետ բարեկամական և համագործակցային հարաբերությունների ամրապնդման վեհ գործին։
Մենք մեծապես կարևորում ենք մեր երկրների միջև փոխշահավետ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը և ամրապնդումը։
Հուսով եմ, որ փոխադարձ հարգանքի և վստահության սկզբունքների վրա հիմնված տաջիկա-հայկական միջպետական հարաբերությունները կշարունակեն կայուն զարգանալ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։
Մաղթում եմ Ձեզ, սիրելի Նիկոլ Վովայի, քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ բարեկամ Հայաստանի ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարեկեցություն և բարգավաճում»։
Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Թուրքմենստանի ժողովրդի և կառավարության, ինչպես նաև անձամբ իմ անունից Ձեզ և Հայաստանի Հանրապետության ողջ ժողովրդին հղում եմ իմ սրտանց շնորհավորանքներն ու լավագույն մաղթանքները Ձեր երկրի Անկախության օրվա կապակցությամբ։
Մենք անկեղծորեն ուրախ ենք անկախության տարիներին Հայաստանի Հանրապետության ձեռքբերումներից և համոզված ենք, որ մեր երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցությունը հետագայում ևս կշարունակի ամրապնդվել։
Օգտվելով այս հաճելի առիթից՝ անկեղծորեն մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և երջանկություն, իսկ Հայաստանի ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարեկեցություն և բարգավաճում»։
Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության նախագահ Ժամանդու Օրսիի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության կառավարության, Ուրուգվայի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից հղում եմ Ձեզ իմ սրտանց շնորհավորանքները՝ միևնույն ժամանակ մաղթելով խաղաղություն և բարգավաճում ազնվական հայ ժողովրդին:
Կցանկանամ նաև նշանավորել մեր երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների հիանալի կարգավիճակը՝ լիահույս լինելով, որ դրանք էլ ավելի կզարգանան մշակութային, քաղաքական և համագործակցային կապերի արդյունքում։
Օգտվելով առիթից վերահաստատում եմ պարոն վարչապետին իմ խորին հարգանաց հավաստիքը»:
Բուլղարիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոսեն Ժելյազկովի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Խնդրում եմ ընդունեք իմ անկեղծ շնորհավորանքներն ու լավագույն մաղթանքները Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա՝ սեպտեմբերի 21-ի կապակցությամբ։
Այս հանդիսավոր օրը ցանկանում եմ վստահեցնել Ձեզ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Բուլղարիայի Հանրապետության կարևոր գործընկերն է և հաստատել, որ մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկրների միջև հաստատված գերազանց երկկողմ հարաբերությունները, որոնք կառուցված են բուլղարական և հայ ժողովուրդների միջև երկարամյա պատմական և մշակութային կապերի հիման վրա։
Բուլղարիան անսասանորեն աջակցում է Ձեր կառավարության՝ Եվրոպական Միության հետ մերձեցման և անհրաժեշտ ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման քաղաքականությանը։ Մենք ողջունում ենք հայկական կողմի ջանքերը՝ Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության, կայունության և բարգավաճման հասնելու համար, որոնք չափազանց կարևոր են բարդ աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային փոփոխությունների ներկայիս պայմաններում։
Թույլ տվեք օգտվել այս հանդիսավոր առիթից Ձեզ՝ պարոն վարչապետ, կրկին հրավերս հղելու Բուլղարիայի Հանրապետություն այցելելու համար։ Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ Ձեր այցը մեր երկիր ավելի կամրապնդի մեր դարավոր կապերը և նոր խթան կհաղորդի մեր երկկողմ համագործակցության զարգացմանը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում։
Հայ ժողովրդին հղում եմ իմ անկեղծ մաղթանքները խաղաղության և բարգավաճման համար, իսկ Ձեզ՝ քաջառողջության և հաջողություններ ձեր խիստ պատասխանատու գործունեության մեջ և խնդրում եմ, մեծարգո պարոն վարչապետ, ընդունել խորին հարգանքներիս հավաստիքը»։
Մոլդովայի Հանրապետության վարչապետ Դորին Ռեչանի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Մոլդովայի Հանրապետության կառավարության անունից հղում եմ իմ ամենաջերմ շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները Ձեզ՝ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա կապակցությամբ։
Մոլդովայի Հանրապետության կառավարությունը գնահատում է Հայաստանի Հանրապետության հետ ջերմ և կառուցողական հարաբերությունները, և մենք անհամբեր սպասում ենք մեր համագործակցության շարունակմանը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, այդ թվում՝ ընդհանուր արժեքների ոգով և եվրոպական համայնքի հետ ավելի սերտ համագործակցության ձգտումներով։
Վերջերս Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը կարևոր նվաճում է և տարածաշրջանային կայունության կարևորագույն առաջընթաց։ Ես խորը գնահատանք եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարությանը, որի նվիրվածությունը Կովկասում խաղաղության և տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը և՛ գովելի է, և՛ ոգեշնչող։
Վստահ եմ, որ մեր կառավարությունները կպահպանեն դրական և բաց երկխոսություն՝ նպաստելով մեր քաղաքացիների բարեկեցությանը և տարածաշրջանային կայունությանը»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan receives congratulatory messages on the 34th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia.
The congratulatory message of the Head of the Russian Government, Mikhail Mishustin, states:
"Dear Nikol Vovayi,
On behalf of the Government of the Russian Federation and personally on my own behalf, I congratulate you on the national holiday of the Republic of Armenia, Independence Day.
The expansion of practical cooperation aimed at promoting new promising initiatives, the deepening of integration within the framework of the Eurasian Economic Union, and the Commonwealth of Independent States fully correspond to the interests of the Russian Federation and the Republic of Armenia.
I wish you, dear Nikol Vovayi, good health and well-being, and all citizens of Armenia, happiness and prosperity."
The congratulatory message of the Chairman of the State Council of the People's Republic of China, Li Qian, reads:
"On the occasion of the Independence Day of the Republic of Armenia, I sincerely congratulate you and the Government of Armenia and extend my best wishes.
Earlier this month, you made a successful visit to China to participate in the SCO+ format meeting, as well as events dedicated to the 80th anniversary of the Chinese people's victory in the War of Resistance Against Japanese Aggression and the end of World War II against Fascism. President Xi Jinping and you had a fruitful meeting and elevated bilateral relations to the highest level in history, namely, a strategic partnership. To promote cooperation within the framework of the joint implementation of the Belt and Road Initiative, I am ready to work with you to enrich the agenda of the China-Armenian strategic partnership continuously.
I wish the Republic of Armenia prosperity and strength, and the Armenian people happiness and well-being."
The congratulatory message of the President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, reads:
"Dear Nikol Vovai,
I sincerely congratulate you and your compatriots on Independence Day.
Over the years of its sovereign development, Armenia has gone through a thorny path of deep reforms, achieving impressive results in strengthening statehood, political and socio-economic modernization, as well as raising the country's prestige in the international arena.
These successes clearly reflect your selfless work and unshakable will. In Kazakhstan, you are recognized and respected as an outstanding statesman who has a strategic vision of the future development of the country and the aspirations of its people.
Under your skillful and strong leadership, Armenia will continue its progressive path of creative growth and reach new heights in building a prosperous state.
The people of Kazakhstan are sincerely happy for the achievements of your country. We attach special importance to the strengthening of multilateral interstate ties in the spirit of eternal friendship.
Dear Nikol Vovayi, I wish you continued success in your responsible state service for the benefit of the well-being and progress of fraternal Armenia.
The congratulatory message of the President of the Arab Republic of Egypt, Abdel Fattah El-Sisi, reads:
"It is an honor for me to convey to you and your friendly people my heartfelt greetings and best wishes on the occasion of the Independence Day of Armenia.
Taking this opportunity, I would like to express Egypt's gratitude for the friendly ties that unite our two countries. I express my readiness to further expand our bilateral cooperation in various fields for the benefit of the common interests of our two friendly peoples.
Your Excellency, I wish you all the best and continued success, and the friendly Armenian people, constant prosperity and progress."
The congratulatory message of the President of the Republic of Tajikistan, Emomali Rahmon, reads:
I am pleased to extend to you and the friendly people of the Republic of Armenia my sincere congratulations and warm wishes on the occasion of the country's national holiday, Independence Day.
Tajikistan is committed to the noble cause of strengthening friendly and cooperative relations with Armenia.
We attach great importance to the further development and strengthening of mutually beneficial bilateral relations between our countries.
I hope that Tajik-Armenian interstate relations based on the principles of mutual respect and trust will continue to develop steadily in all areas of mutual interest.
I wish you, dear Nikol Vova, good health and success, and the friendly people of Armenia peace, prosperity, and well-being.
The congratulatory message of the President of Turkmenistan, Serdar Berdimuhamedov, reads:
"On behalf of the people and government of Turkmenistan, as well as on my own behalf, I extend my heartfelt congratulations and best wishes to you and the entire people of the Republic of Armenia on the occasion of the Independence Day of your country.
We are sincerely pleased with the achievements of the Republic of Armenia during its years of independence. We are confident that mutually beneficial cooperation between our countries will continue to strengthen in the future.
Taking this pleasant opportunity, I sincerely wish you good health and happiness, and the people of Armenia peace, well-being, and prosperity."
The congratulatory message of the President of the Eastern Republic of Uruguay, Jamandu Orsi, reads:
"On the occasion of the Independence Day of the Republic of Armenia, on behalf of the Government of the Eastern Republic of Uruguay, the people of Uruguay, and myself, I extend my heartfelt congratulations to you, at the same time wishing peace and prosperity to the noble Armenian people.
I also want to note the excellent status of bilateral relations between our countries, full of hope that they will further develop as a result of cultural, political, and cooperative ties.
Taking this opportunity, I reaffirm to Mr. Prime Minister the assurances of my most profound respect."
The congratulatory message of the Prime Minister of the Republic of Bulgaria, Rosen Zhelyazkov, reads:
"Please accept my sincere congratulations and best wishes on the occasion of the national holiday of the Republic of Armenia, Independence Day, September 21.
On this solemn day, I would like to assure you that the Republic of Armenia is a vital partner of the Republic of Bulgaria and confirm that we highly appreciate the excellent bilateral relations established between our countries, which are founded on the long-standing historical and cultural ties between the Bulgarian and Armenian peoples.
Bulgaria unswervingly supports your government's policy of rapprochement with the European Union and the implementation of the necessary democratic reforms. We welcome the efforts of the Armenian side to achieve lasting peace, stability, and prosperity in the South Caucasus, which are extremely important in the current conditions of complex geopolitical and regional changes.
Allow me to take this solemn opportunity to once again extend to you, Mr. Prime Minister, my invitation to visit the Republic of Bulgaria. Your visit to our country will further strengthen our centuries-old ties and give a new impetus to the development of our bilateral cooperation in various areas of mutual interest.
I extend my sincere wishes for peace and prosperity to the Armenian people, and to you, for good health and success in your highly responsible activities, and I ask you, esteemed Prime Minister, to accept the assurances of my highest consideration."
The congratulatory message of the Prime Minister of the Republic of Moldova, Dorin Recan, reads:
"On behalf of the Government of the Republic of Moldova, I extend my warmest congratulations and best wishes to you on the occasion of the Independence Day of the Republic of Armenia.
The Government of the Republic of Moldova appreciates the warm and constructive relations with the Republic of Armenia, and we look forward to continuing our cooperation in areas of mutual interest, including in the spirit of shared values ​​and the aspiration for closer collaboration with the European community.
The recently initialed peace agreement between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan is a significant achievement and a major step forward for regional stability. I express my deep appreciation to the leadership of the Republic of Armenia, whose commitment to promoting peace and regional cooperation in the Caucasus is both commendable and inspiring.
I am confident that our governments will maintain a positive and open dialogue, contributing to the well-being of our citizens and regional stability."