21-րդ դարի առաջին քառորդում մեր ճակատագրի ղեկը մեր ձեռքերում է․ վարչապետի ուղերձը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 34-րդ տարեդարձի առիթով
Այսօր նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 34-րդ տարեդարձը։
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին հանրաքվեի դրվեց հետեւյալ հարցը․ «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ ժողովրդավարական պետություն՝ ԽՍՀՄ կազմից դուրս» եւ մեր ժողովրդի, ընտրողների 94 տոկոսը պատասխանեց «այո» եւ այսպիսով հիմնադրվեց Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը։
Հանրաքվեին մասնակցած եւ անկախությանն «այո» ասած քաղաքացիներն ինչի՞ մասին էին երազում իրենց քվեարկության պահին։ Այսպիսի վիճակագրություն չկա, բայց վստահաբար, մեր այդ հայրենակիցներին առաջնորդել է ազատ, խաղաղ, բարեկեցիկ, երջանիկ պետություն կառուցելու բնական մղումը։
Երրորդ Հանրապետության կյանքը, ցավոք, այդպիսին չստացվեց․ շրջափակումը, պատերազմը, տնտեսական անկումը, արտագաղթը թույլ չտվեցին անկախության հանրաքվեի երազանքն իրականություն դարձնել։ Բայց նույնիսկ ամենադժվար ու ողբերգական օրերին, որ ապրել է Երրորդ Հանրապետությունը, այդ երազանքը թեկուզ խամրել, բայց երբեք չի մարել մեր քաղաքացիների աչքերում, մտքում եւ հոգում։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին հաստատված խաղաղությամբ այդ երազանքը կրկին իրենով լցրել է Հայաստանի Հանրապետությունը, եւ մեր պարտքն է նախ փայփայել, ապա եւ իրականություն դարձնել այն։
Տառապանքների ու զոհողությունների միջով անցնելով՝ այսօր, ահա, մենք այս կետին ենք հասել եւ սրա մասին է Չորրորդ Հանրապետության հաստատման օրակարգը, երազանքի կատարման հնարավորությունն այլեւս երբեք բաց չթողնելու մասին։
Անկախ, ինքնիշխան, ժողովրդավարական, խաղաղ, պաշտպանված, զարգացած, ազատ եւ երջանիկ Հայաստանն, ահա, նորածին մանուկի նման մեր խնամքին է սպասում։ Ու մենք՝ բոլորս, սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, հայրություն ու մայրություն պիտի անենք նրան։ Մենք ինքներս մեզ պիտի հայրություն ու մայրություն անենք՝ հասկանալով, որ 21-րդ դարի առաջին քառորդում մեր ճակատագրի ղեկը, ահա, մեր ձեռքերում է իրապես, եւ այդ ղեկը մենք մեր ձեռքից այլեւս երբեք չպիտի բաց թողնենք։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնի առիթով։

Prime Minister Nikol Pashinyan’s congratulatory message on the 34th anniversary of the independence of the Republic of Armenia
Today we celebrate the 34th anniversary of the independence of the Republic of Armenia.
On September 21, 1991, the following question was put to a referendum: “Do you agree that the Republic of Armenia should be an independent democratic state outside the USSR?” and 94 percent of the voters answered “yes,” thus founding the Third Republic of Armenia.
What were the citizens who participated in the referendum and said “yes” to independence dreaming about at the time of their vote? There are no such statistics, but surely, our compatriots were guided by the natural desire to build a free, peaceful, prosperous, and happy state.
Unfortunately, the life of the Third Republic did not turn out as planned: the blockade, war, economic decline, and emigration did not allow the dream of an independence referendum to become a reality. However, even in the most difficult and tragic days that the Third Republic has experienced, that dream, although it may have faded, has never left the eyes, minds, and souls of our citizens.
With the peace established on August 8, 2025, that dream has once again filled the Republic of Armenia, and it is our duty first to cherish it and then make it a reality.
Having gone through suffering and sacrifice, today, here we are, we have reached this point, and this is what the agenda for the establishment of the Fourth Republic is about, about never missing the opportunity to fulfill the dream again.
An independent, sovereign, democratic, peaceful, protected, developed, free, and happy Armenia, like a newborn child, awaits our care and attention. And we, all of us, beloved people, beloved citizens of the Republic of Armenia, must act as fathers and mothers to it. We must be fathers and mothers to ourselves, understanding that in the first quarter of the 21st century, the wheel of our destiny is truly in our hands, and we must never let it slip away.
Dear people, dear citizens of the Republic of Armenia, I would like to extend my congratulations to all of us on the occasion of the Republic of Armenia's Independence Day.