Հաստատված խաղաղությունն ավելի է մոտեցրել մեզ անկախ ու ինքնիշխան ՀՀ ունենալու մեր երազանքին․ Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձը ՀՀ անկախության 34-րդ տարեդարձի առիթով․
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրն է` թերեւս յուրաքանչյուր հայ մարդու եւ ՀՀ քաղաքացու համար ամենակարեւոր տոնը:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին հայ ժողովուրդը ոչ միայն հայտարարեց իր` անկախ պետություն ունենալու ազատ կամքը, այլեւ սկիզբ դրեց նոր ժամանակաշրջանի, որտեղ մենք ինքներս ենք տնօրինում մեր ճակատագիրը: Ճիշտ է՝ անկախության ճանապարհն այդքան էլ հեշտ չի եղել. մենք անցել ենք դժվարին ու փորձություններով լի տարիներ, բայց հենց այդ մարտահրավերներն են սովորեցրել իրական պատկերացումներ կազմել ու ազատվել մեզ պարտադրված գաղափարական կեղծ կապանքներից, որոնք տարիներ շարունակ խոչընդոտել են Հայաստանի Հանրապետության զարգացումը: Այսօր մենք իրապես անկախ ենք` գիտակցումով, որ անկախությունն ու ինքնիշխանությունը հնարավոր է ամրապնդել միայն խաղաղության շնորհիվ: Խաղաղությունն է այն բանալին, որը բացում է մեր երկրի զարգացման իրական հեռանկարները, ստեղծում ժողովրդավարական հզոր ու կայուն պետություն եւ ապահովում մեր քաղաքացիների արժանապատիվ ու անվտանգ կյանքը:  Եվ ահա, 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին հաստատված խաղաղությունն ավելի ու ավելի է մոտեցրել մեզ անկախ ու ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետություն ունենալու մեր երազանքին:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ: Թող մեր անկախությունն ու խաղաղությունը լինեն հավերժական, մեր պետականությունը՝ անսասան, իսկ ապագան՝ լուսավոր ու հույսով լեցուն:

Спикер Национального собрания Ален Симонян в своём поздравительном послании по случаю 34-й годовщины независимости Республики Армения отметил:
«Дорогие соотечественники, сегодня – День независимости Республики Армения, пожалуй, самый важный праздник для каждого армянина и гражданина нашей страны.
21 сентября 1991 года наш народ не только заявил о своём свободном волеизъявлении иметь независимое государство, но и открыл новую эпоху, где мы сами определяем свою судьбу.
Да, путь независимости был непростым – мы прошли через тяжёлые годы и испытания, но именно они научили нас видеть реальную картину и освободиться от навязанных идеологических оков, мешавших развитию страны.
Сегодня мы действительно независимы, понимая, что укрепить независимость и суверенитет можно только благодаря миру. Мир открывает перспективы развития, создаёт сильное демократическое государство и обеспечивает нашим гражданам достойную и безопасную жизнь.
И вот, утверждённый 8 августа 2025 года мир всё ближе подводит нас к нашей мечте – иметь независимую и суверенную Республику Армения.
Поздравляю всех с Днём независимости! Пусть независимость и мир будут вечными, государственность – нерушимой, а будущее – светлым и полным надежды.