1 տարի 7 ամիս Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային հրաձգությունից զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել․ Փաշինյան
ՀՀ-ն իր պատմության բոլորովին ուրիշ շրջափուլ է տեղափոխվել այն փաստի բերումով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել։ Այդ մասին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7-րդ համաժողովի իր ելույթում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 8-ը երկար գործընթացի գագաթնակետն է։
«1 տարի 7 ամիս Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային հրաձգությունից զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել։ Անկախությունից ի վեր մենք նման 1 տարի 7 ամիս չենք ունեցել։ Սա խաղաղություն է։ Այնպես ենք անելու , որ այդ 1 տարի 7 ամիսը դառնա 2 տարի 7 ամիս, 3 տարի 7 ամիս, 4 տարի 7 ամիս, 5 տարի 7 ամիս, 50 տարի 7 ամիս, 100 տարի 7 ամիս, 200 տարի 7 ամիս և այսպես շարունակ»,- ասաց նա։

Армения вступила в совершенно новый этап своей истории благодаря тому факту, что между Арменией и Азербайджаном установился мир. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в своей речи на 7-м съезде партии «Гражданский договор».
По его словам, 8 августа стало кульминацией долгого процесса.
«1 год и 7 месяцев на армяно-азербайджанской границе в результате перестрелок не погиб и не был ранен ни один военнослужащий. С момента независимости у нас не было такого периода в 1 год и 7 месяцев. Это мир. Мы сделаем так, чтобы эти 1 год и 7 месяцев стали 2 годами и 7 месяцами, 3 годами и 7 месяцами, 4 годами и 7 месяцами, 5 годами и 7 месяцами, 50 годами и 7 месяцами, 100 годами и 7 месяцами, 200 годами и 7 месяцами и так далее», — сказал он.