Իրանն աջակցում է Հայաստանի խաղաղության ջանքերին
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը։ Նախագահը ողջունել է դեսպանին և շնորհակալություն հայտնել պաշտոնավարման ընթացքում ցուցաբերած հետևողական ջանքերի համար, որոնք նպաստել են Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունների մակարդակի բարձրացմանը։
«Ձեր պաշտոնավարման ընթացքում Դուք զգալի հաջողություններ եք արձանագրել»,- ասել է նախագահը և հույս հայտնել երկու երկրների համագործակցության հետագա սերտացման վերաբերյալ:
Դեսպանը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, իր երախտագիտությունն է հայտնել դիվանագիտական առաքելության ընթացքում Հանրապետության նախագահի և Հայաստանի ղեկավարության կողմից իրեն ցուցաբերված աջակցության և արդյունավետ աշխատանքի համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև բազմոլորտ համագործակցության օրակարգային հարցեր։ Կողմերը դրականորեն արձանագրել են տրանսպորտային և էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացման գործում Հայաստանի և Իրանի արդյունավետ փոխգործակցությունը, ինչն ամուր հիմք է համագործակցության ընդլայնման համար։
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային իրողությունների շուրջ, որի համատեքստում դեսպանը շեշտել է, որ Իրանն աջակցում է տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հիմնարար սկզբունքների շրջանակում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերին։ Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել իրանական կողմից բազմիցս հնչեցված հստակ և հետևողական դիրքորոշումների համար։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև տնտեսական փոխգործակցության, ապրանքաշրջանառության և զբոսաշրջային հոսքերի շարունակական զարգացմանը՝ ընդգծելով այդ ուղղություններով առկա մեծ ներուժը։

RA President Vahagn Khachaturyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia, Mehdi Sobhani, who is completing his diplomatic mission. The President welcomed the Ambassador and thanked him for the consistent efforts shown during his tenure, which contributed to raising the level of relations between Armenia and Iran.
"During your tenure, you have achieved significant successes," the President said, and expressed hope for the further strengthening of cooperation between the two countries.
Expressing gratitude for the reception, the Ambassador thanked the President of the Republic and the leadership of Armenia for the support and practical work they provided during his diplomatic mission.
During the meeting, agenda issues of multi-sectoral cooperation between the two countries were discussed. The parties positively noted the practical cooperation between Armenia and Iran in the development of transport and energy infrastructure, which is a solid basis for expanding cooperation.
During the conversation, thoughts were exchanged on regional realities, in the context of which the Ambassador emphasized that Iran supports Armenia's efforts to establish peace within the framework of the fundamental principles of territorial integrity and sovereignty. The President of the Republic expressed gratitude for the precise and consistent positions repeatedly voiced by the Iranian side.
The meeting also touched upon the continuous development of economic cooperation, commodity circulation, and tourism flows, emphasizing the great potential in these directions.