Մարտի 1-ի գործով ՄԻԵԴ որոշումը. իշխանությունները խախտել են քաղաքացիների կյանքի իրավունքը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր հրապարակել է «Մարտի 1»-ի վերաբերյալ «Ֆարմանյանն՝ ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը։ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է Հայաստանի կողմից մի շարք խախտումներ։
Ըստ դատարանի՝ հաստատվել է, որ զոհերից 7-ի դեպքում (բացի Սամվել Հարությունյանից և Զաքար Հովհաննիսյանից)՝ Արմեն Ֆարմանյան, Տիգրան Խաչատրյան, Գոռ Քլոյան, Հովհաննես Հովհաննիսյան, Դավիթ Պետրոսյան, Գրիգոր Գևորգյան, Սամվել Հարությունյան),խախտվել է կյանքի իրավունքը։ Պետության կողմից կիրառված մահացու ուժը չէր կարող լինել «գերակշռորեն անհրաժեշտ»։ Մահերի պատճառը եղել է վատ պլանավորված օպերացիան, սպառազինությունների անտեղի կիրառումը, ինչպես նաև մահացու ուժի անխոհեմ և անհամաչափ կիրառումը։
Հաստատվել է, որ մահվան հանգամանքների քննության ժամանակ եղել են խախտումներ։ Պետությունը չի իրականացրել արդյունավետ, անկողմնակալ և համապարփակ քննություն զոհերի մահվան հանգամանքների վերաբերյալ։
Բացի այդ, հաստատվել է, որ պետությունը չի կատարել իր պարտավորությունները՝ տրամադրելու դատարանին անհրաժեշտ տեղեկությունները։
Ըստ որոշման՝ յուրաքանչյուր դիմումի շրջանակում զոհվածների հարազատներին պետությունը պետք է վճարի 30 հազարական եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։ Բացի դրանից, դատարանը որոշել է դիմումատուներին ընդհանուր հատկացնել ևս 35 հազար եվրո՝ դատական ծախսերի և վճարների համար։

ECHR ruling on March 1 case: authorities violated citizens' right to life
Today, the European Court of Human Rights published its “Farmanyan v. Armenia” judgment regarding the “March 1” protests. The ECHR found several violations by Armenia.
According to the court, it was established that in the case of 7 of the victims (in addition to Samvel Harutyunyan and Zakar Hovhannisyan) – Armen Farmanyan, Tigran Khachatryan, Gor Kloyan, Hovhannes Hovhannisyan, Davit Petrosyan, Grigor Gevorgyan, Samvel Harutyunyan), the right to life was violated. The deadly force used by the state could not have been “necessary”. A poorly planned operation caused the deaths, inappropriate use of weapons, and the unreasonable and disproportionate use of deadly force.
It was established that there were violations during the investigation of the circumstances of the deaths. The state failed to conduct an effective, impartial, and comprehensive investigation into the circumstances of the victims’ deaths.
It was also confirmed that the State had failed to fulfil its obligations to provide the Court with the necessary information.
According to the decision, the State must pay the victims' relatives 30,000 euros in compensation for non-pecuniary damage in each application. In addition, the Court decided to award the applicants a total of 35,000 euros for legal costs and expenses.