Մարտի 1-ը բացահայտված է, քննվում է դատարանում. վարչապետ
«Կարծում եմ՝ Եվրոպական դատարանը արձանագրել է ակնհայտը, և ես առաջ էլ եմ ասել, որ «Մարտի 1»-ի գործը բացահայտված է։ Եվ այդ բացահայտման արդյունքներն այսօր քննվում են դատարանում»,-ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Նա  ընդգծել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռը նոր ազդակ կլինի իրավապահների համար, որ «Մարտի 1»-ի ոճրագործներից որևէ մեկն իրական պատասխանատվությունից չխուսափի. «Կարծում եմ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռը կլինի լեգիտիմ։ Սա առիթ է, որ նայենք՝ ինչքա՞ն կարող է այդ դատավարությունը ձգվել»։
Հիշեցնենք՝  Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ «Ֆարմանյանն և մյուսներ ընդդեմ Հայաստանի» վճիռը, որ հրապարակվել է 2025 թ. սեպտեմբերի 18-ին, ամրագրել է՝ 2008 թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ պետությունը խախտել է իր քաղաքացիների կյանքի իրավունքը և չի կատարել արդյունավետ քննության պարտավորությունը։

“I think the European Court has stated the obvious, and I have said before that the March 1 case has been solved. And the results of that solution are being examined in court today,” Prime Minister Nikol Pashinyan said at a briefing with reporters.
He stressed that the European Court of Human Rights ruling will be a new impetus for law enforcement agencies so that none of the perpetrators of the March 1 do not evade real responsibility. “I think the European Court of Human Rights ruling will be legitimate. This is an opportunity to see how long this trial can take.”
Let us recall that the judgment of the European Court of Human Rights, "Farmanyan and Others v. Armenia", published on September 18, 2025, established that during the events of March 1, 2008, the state violated the right to life of its citizens and failed to fulfill its obligation to conduct an adequate investigation.