«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել.
«Ի պատասխան լրատվամիջոցների հարցերի՝ տեղեկացնում ենք, որ 2025 թվականի ապրիլին ՔՊ Վարչությունն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի դիմումի հիման վրա ԱԺ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի նկատմամբ հարուցել է կարգապահական վարույթ, որի արդյունքում վերջինիս հայտարարվել է խիստ նկատողություն։
Հարցի քվեարկությունից առաջ Հայկ Սարգսյանը դիմում է ներկայացրել Ալեն Սիմոնյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու մասին։ Վերահսկող հանձնաժողովը Հայկ Սարգսյանին երկու անգամ հրավիրել է իր դիմումի շուրջ բացատրություններ ներկայացնելու համար։ Հայկ Սարգսյանը չի կարողացել ներկայանալ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում չգտնվելու պատճառով։
ՔՊ Վերահսկող հանձնաժողովն Ալեն Սիմոնյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու հիմքեր չի հայտնաբերել։
Միևնույն ժամանակ հիշեցնում ենք, որ ՔՊ Կանոնադրության համաձայն Կուսակցության անդամները պարտավոր են քննարկման այլ մասնակիցների նկատմամբ ցուցաբերել հարգալից վերաբերմունք։ Կանոնադրության խախտումը կարող է հանգեցնել կարգապահական պատասխանատվության»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Партия «Гражданский договор» распространила заявление:
«В ответ на вопросы СМИ сообщаем, что в апреле 2025 года Управление ГД на основании заявления председателя НС Алена Симоняна возбудило дисциплинарное производство в отношении депутата НС Айка Саргсяна, по результатам которого ему был объявлен строгий выговор.
Перед голосованием по данному вопросу Айк Саргсян подал заявление о возбуждении дисциплинарного производства в отношении Алена Симоняна. Контрольная комиссия дважды приглашала Айка Саргсяна представить объяснения по своему заявлению. Айк Саргсян не смог присутствовать по причине отсутствия в Республике Армения.
Контрольная комиссия ГД не выявила оснований для возбуждения дисциплинарного производства в отношении Алена Симоняна.
Одновременно напоминаем, что согласно Уставу ГД, члены партии обязаны проявлять уважительное отношение к другим участникам обсуждений. Нарушение Устава может повлечь дисциплинарную ответственность», — говорится в заявлении.