Կոստանյանն անդրադարձել է ՀՀ-Թուրքիա և ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերություններին
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել է Միջազգային հարաբերությունների ֆրանսիական ինստիտուտում կայացած «Հայաստանը տարածաշրջանային և գլոբալ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների կիզակետում» խորագրով կլոր-սեղան քննարկմանը:
Քննարկման ընթացքում Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, հարևանների հետ հարաբերությունների ներկա մակարդակը, անդրադարձել է Հայաստան-Թուրքիա կարգավորմանը, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին՝ մասնավորապես օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում երկու երկրների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու ՀՀ վճռականությանը՝ Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման արդյունքում ընձեռնվելիք հնարավորությունները:
Քննարկմանը մասնակցում էին փորձագետներ, Ֆրանսիայի տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, Ֆրանսիայում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետներ։ Քննարկումը վարում էր Միջազգային հարաբերությունների ֆրանսիական ինստիտուտի հիմնադիր-նախագահ Թիերի դե Մոնբրիալը։

Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan participated in the roundtable discussion titled “Armenia at the Center of Regional and Global Geopolitical Changes” held at the French Institute of International Relations.
During the discussion, Vahan Kostanyan presented Armenia’s foreign policy priorities, the current level of relations with its neighbors, and touched upon the Armenia-Turkey normalization, as well as Armenia-Azerbaijan relations, in particular, the agreements reached between the two countries in Washington on August 8.
Touching upon Armenia’s determination to achieve sustainable peace in the South Caucasus, Vahan Kostanyan presented the opportunities that will be provided as a result of the unblocking of regional communications.
The discussion was attended by experts, representatives of various French departments, journalists, and foreign diplomats accredited in France. The conversation was moderated by Thierry de Montbrial, Founder and President of the French Institute of International Relations.