ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին՝ վերջինիս դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է՝ չնայած, որ դեսպան Սոբհանին պաշտոնավարել է բավական բարդ ժամանակահատվածում, այդուհանդերձ այս ընթացքում երկու երկրներին հաջողվել է ոչ միայն հաղթահարել դժվարությունները, այլև երկկողմ հարաբերություններում գրանցել շոշափելի արդյունքներ: Այս համատեքստում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Իրան ռազմավարական գործընկերության զարգացմանն ուղղված ընթացիկ ու հետագա աշխատանքները, որոնք ներառում են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներ՝ ենթակառուցվածքներ, էներգետիկա և այլն:
Երկուստեք ընդգծվել է, որ Հայաստան-Իրան համագործակցությունը հիմնված է երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության, տարածաշրջանային խաղաղության համար կարևոր սկզբունքների անվերապահ հարգման և առանցքային հարցերում ձևավորված փոխըմբռնման վրա։
Հայաստանի և Իրանի միջև փոխգործակցության խորացման, ինչպես նաև հայ-իրանական բերակամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար նախարար Միրզոյանը դեսպան Մեհդի Սոբհանիին հանձնել է ՀՀ նախագահի հրամանագրով նրան շնորհված Բարեկամության շքանշանը՝ հաջողություն մաղթելով հետագա գործունեության մեջ:

Ararat Mirzoyan presented the Order of Friendship to the Iranian Ambassador
RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mehdi Sobhani on the occasion of the completion of his diplomatic mission.
Minister Mirzoyan emphasized that although Ambassador Sobhani served in a rather difficult period, during this period the two countries managed not only to overcome difficulties, but also to register tangible results in bilateral relations. In this context, the interlocutors discussed the current and future work aimed at developing the Armenia-Iran strategic partnership, which encompasses several areas of mutual interest, including infrastructure and energy.
Both sides emphasized that the Armenia-Iran cooperation is based on friendship between the two peoples, unconditional respect for principles important for regional peace, and mutual understanding on key issues.
For his significant contribution to the deepening of cooperation between Armenia and Iran, as well as the strengthening and development of Armenian-Iranian friendly relations, Minister Mirzoyan presented Ambassador Mehdi Sobhani with the Order of Friendship, awarded to him by the decree of the President of the Republic of Armenia, wishing him success in his future activities.